پنج راهکار‌ کاربردی برای افزایش ساعت مطالعه
فاطمه دهقانپور
۱۴۰۱/۰۷/۲۳

پنج راهکار‌ کاربردی برای افزایش ساعت مطالعه

برای هر دانش اموز کنکوری رسیدن به ساعت مطالعه مطلوب مهم است. یکی از ملزومات موفقیت در کنکور داشتن مطالعه مستمر و کافی است.

شما هم جزو افرادی هستید که می‌خواهید بیشتر درس بخوانید و تعداد تست بیشتری  را در روز بزنید اما نمی‌توانید؟ در این مقاله به بررسی راهکارهایی می‌پردازیم که عمل به آن‌ها منجر به افزایش ساعت مطالعه شما می‌شود.

افزایش ساعت مطالعه باید اصولی و تدریجی باشد.

برنامه‌تان دقیق و شخصی سازی شده باشد

یکی از مهم ترین گام‌های رسیدن به ساعت مطالعه مطلوب داشتن برنامه‌ای مدون است که با توجه به سطح شما برای‌تان شخصی سازی شده باشد. برای داشتن یک برنامه‌ی خوب حتما از مشاور کمک بگیرید و مقاله مربوط به برنامه ریزی را مطالعه کنید. برنامه شما باید تعادل داشته باشد یعنی همه دروس به نسبت تقریبا برابر در هفته خوانده شود.

هدف گذاری واقع بینانه داشته باشید

اول هفته حتما برای ساعت مطالعه و تعداد تستی که می‌خواهید در هفته بزنید، هدف‌گذاری کنید. و در صورت اجرای کامل برنامه به خودتان قول یک جایزه را بدهید.

برای افزایش ساعت مطالعه باتوجه به عملکرد‌های قبلی‌تان هدف گذاری کنید، نه چیزی که دوست دارید اتفاق بیفتد.

اگر این هفته روزی 3 ساعت درس خوانده‌اید نمی‌توانید هفته بعد روزی 10 ساعت درس بخوانید. یادتان باشد هیچ تغییر یک شبه‌ای ماندگار نیست و دیر یا زود از بین می‌رود در نتیجه اثری هم نخواهد داشت.افزایش ساعت مطالعه باید تدریجی و اصولی باشد در غیر این صورت شما چند روز اول که در جو مطالعه‌اید خوب می‌خوانید و ممکن است بعد از آن باز به همان روال قبلی برگردید.

توجه کنید که شما این ساعت مطالعه را باید تا کنکور حفظ کنید و این کار نیازمند این است که این عادت برای شما نهادینه شود. پس با تغییرات ناگهانی فقط خودتان را خسته میکنید.

واقع‌بینانه برنامه بریزید تا دچار سرخوردگی نشوید

گزارش کار روزانه‌تان را ثبت کنید

حتما عملکرد هر روز خود را در دفتر برنامه ریزی یا پلنر ثبت کنید.

چرا که روند هفته های مطالعاتی شما به خوبی بازگوی عملکرد شماست و بر اساس آن می‌توانید تصمیم بگیرید دقیقا چقدر و در چه مدت، ساعت مطالعه تان را افزایش دهید.

شما باید بدانید هر هفته چند ساعت درس می‌خوانید و چند تست می‌زنید. این می‌شود مبدا ما.

حال می‌خواهید به چند ساعت و چه تعداد تست برسید؟ ساعت و تعداد تست مطلوب مقصد است. اختلاف این دو می‌شود مسیری که باید طی چند هفته طی کنید تا به ساعت مطالعه مطلوب برسید.

با یک مثال توضیح میدهم.

دانش اموز را در نظر بگیرید با تراز 5800 و 35 ساعت مطالعه و 420 تست در هفته

اگر میانگین بگیریم این دانش اموز روزانه 5 ساعت مطالعه و 60 تست میزند. او می‌خواهد ساعت مطالعه‌اش را به 45 ساعت و 700 تست در هفته برساند.  

برای سیدن به این هدف اگر روزی 15 دقیقه اضافه تر بخواند و هر روز فقط 8 تست بیشتر بزند:

هفته اول 37 ساعت و 476 تست

هفته دوم 39 ساعت و  532 تست

هفته سوم 41 ساعت و 588 تست

هفته چهارم 43 ساعت و 644 تست

و در هفته پنجم به هدف خود یعنی 45 ساعت و 700 تست می‌رسد.

دیدید که با گام‌های کوچک و عملی می‌توانید همینطور ساعت مطالعه‌تان را بالا ببرید بدون اینکه اذیت شوید یا تغییرات شما ناگهانی باشد. فقط با روزی 15 دقیقه مطالعه بیشتر و 8 تست بیشتر.

 

زمان‌های طلایی روز را جدی بگیرید

شما در بخشی از روز معمولا صبح ها در اوج انرژی هستید و می‌توانید بیشترین بازدهی را هنگام مطالعه داشته باشید. البته این ساعت طلایی برای هر کس متفاوت است.

ساعت طلایی روزتان یعنی هنگامی که انرژی شما در بالاترین حد خودش هست را پیدا کنید و آن را به مطالعه اختصاص دهید.

استراحت‌های کافی و درست داشته باشید

استراحت بین مطالعه خیلی مهم است و باید استراحت‌تان را طوری تنظیم کنید که انرژی بگیرید و بتوانید بازه‌ی بعدی مطالعه را پرقدرت شروع کنید.

پیشنهاد ما برای استراحت موارد زیر است:

در تایم استراحت فعالیت بدنی داشته باشید

فعالیت بدنی را فراموش نکنید

نشستن طولانی مدت به سلامتی شما آسیب می‌زند. حتما در زمان‌های استراحت از پشت میز بلند شوید و تحرک داشته باشید هر چند کوتاه است ولی به جریان خون کمک می‌کند و سرحال می‌شوید.

پیشنهاد ما طناب زدن، رقص، چند حرکت هوازی یا کششی است.

بازی‌های کوتاه ذهنی انجام دهید

هدف نرمش مغز شماست از سرگرمی‌های ذهنی می‌توانید استفاده کنید. مثل سودوکو، حل سریع محاسبات ریاضی، تمرینات تمرکز، حل جدول و یا خواندن داستان.

همچنین تمرینات تمرکز خیلی به شما کمک می‌کند که در هنگام مطالعه حواس‌تان پرت نشود. پیشنهاد ما استفاده از مجموعه کتاب‌های باشگاه مغز است.

استراحت ذهنی داشته باشید

مثل انجام مدیتیشن یا یک چرت خیلی کوتاه در حد 15 دقیقه اگر خیلی احساس خستگی می‌کنید.

خوردن تنقلات مفید و مقوی می‌تواند انرژی شما را بالا ببرد

از خوردن مواد غذایی شور، چرب و یا خیلی ترش پرهیز کنید و خوراکی‌هایی که ارزش غذایی بالا دارند مثل میوه، آجیل و... را حتما در برنامه تغذیه‌تان بگنجانید.

اگر خیلی احساس خواب آلودگی می‌کنید می‌توانید از نوشیدنی‌های کافئین‌دار مثل قهوه یا چای استفاده کنید.

مرور عملکرد روز

تشویق خودتان برای تلاشی که می‌کنید انرژی و انگیزه شما را برای ادامه کار افزایش می‌دهد. هر پارت درسی که تمام می‌شود گزارش آن را در دفتر برنامه ریزی یا پلنر ثبت کنید.

و بقیه باکس‌های مطالعاتی و زمان‌بندی را بررسی کنید.

دوره‌های پیشنهادی