دفتر برنامه‌ریزی چرا و چگونه
فاطمه دهقانپور
۱۴۰۱/۰۹/۰۴

دفتر برنامه‌ریزی چرا و چگونه

اهمیت دفتر برنامه‌ریزی

دفتر برنامه‌ریزی از مهم‌ترین ابزارهای مورد نیاز برای برنامه‌ریزی است.

 کنفوسیوس می‌گوید: کم‌رنگ‌ترین جوهرها از قوی‌ترین حافظه‌ها ماندگارتر است. به نظرتان این جمله یعنی چه و چه پیامی دارد؟ در این جمله‌ی تاریخی فیلسوف بزرگ می‌خواهد بگوید که حافظه هر چقدر هم که قوی باشد قابل اعتنا و توجه نیست و به مرور زمان اطلاعاتی که در خود دارد را از بین می‌برد یا فراموش می‌کند و دیگر قابل دسترسی نیست.

 نظریات متفاوتی درباره حافظه وجود دارد ولی اثر نوشتن دائمی است. همان‌طور که آثار خود کنفوسیوس و ارسطو و ابن سینا و فارابی و... باقی‌مانده است ولی افکار و آن‌چه که در حافظه داشتند نه قابل دسترسی است نه قابل بازیابی.

چرا نوشتن مهم است؟

 در کتاب بنویسید تا برای شما اتفاق بیفتد (نوشته هنریت کلاوسر) به مطالعات بسیار جالبی اشاره شده‌است که نشان می‌دهد نقش نوشتن در موفقیت و رسیدن به آرزوها چیست. شاید مهم‌ترین تحقیق کتاب این باشد که وقتی شما با دست‌خط خود می‌نویسید تعداد زیادی نورون‌های عصبی درگیر می‌شوند ولی وقتی تایپ می‌کنید و یا در نوت بوک موبایل و به صورت تایپ مطلبی را می‌نویسید، تنها تعداد محدودی از نورون‌ها درگیر می‌شوند و این‌ها همه از اهمیت نوشتن با خودکار و کاغذ است. تاکید می‌‌کنم خودکار و کاغذ و جوهر که یادمان باشد اگر اشتباهی کردیم نمی‌توانیم آن را پاک کنیم و جای آن باقی می‌ماند برای همین توصیه می‌کنم که مداد و پاک‌کن را کنار بگذارید و با خودکار و کاغذ عادت کنید به نوشتن و نوشتن و نوشتن.

و اما قصه دفتر برنامه ریزی من

 در دوران ابتدایی و راهنمایی دانش‌آموز خوبی بودم و درسم را می‌خواندم ولی دانش‌آموز تاپی نبودم، باهوش بودم و در حد اینکه اموراتم بگذرد درس می‌خواندم و تا جایی که می‌شد کارهای جانبی انجام می‌دادم. در دبیرستان که مدرسه البرز قبول شدم فضا قدری عوض شد و یک مقدار جدی‌تر و تحت تاثیر جو مدرسه درس خواندم و سال دوم زد به سرم که بروم المپیاد و روزهای پنجشنبه و جمعه در کلاس‌های المپیاد شرکت می‌کردم و اتفاقا مرحله اول هم قبول شدم و به باشگاه راه پیدا کردم. (من هم دوره مریم میرزاخانی هستم) در آن‌جا اتفاقاتی افتاد که ما غیر سمپادی‌ها اخراج شدیم. پس دست از پا درازتر به آموزش‌های رسمی مدرسه برگشته و چون از رشته ریاضی هم سرخورده شده بودم به خاطر دل مادرم که ما را از دوم ابتدایی یتیم بزرگ کرده بود تصمیم گرفتم به رشته تجربی بروم و دندان‌پزشکی بخوانم. فال حافظی هم گرفتم و خوب آمد و رفتم سراغ زیست و زمین و امتحان تعیین رشته و آماده شدن برای خفن شدن و رتبه آوردن. بعد از قبول شدن در امتحان تغییر رشته و رفتن به کلاس تجربی برای خودم یک دفتر درست کردم و کارهایم را آن‌جا می‌نوشتم که نمونه عکس هایش را برای‌تان می‌آورم.

دفتر برنامه‌ریزی از دیروز تا امروز

هفته اول درس، اسم سرفصل، روزهای هفته و کمی از خاطرات را  در حاشیه دفتر نوشتم و بعد از چند هفته ردیف خواب، استراحت و مدرسه و بعد از آن اضافه شدن ردیف فاجعه و جدول جمع بندی که همه این‌ها در سال کنکور اضافه شد و شبیه یک درس خواندن حرفه‌ای شد. درصدهای من در کنکور و رتبه ۲۴ کنکور سراسری و قبولی در رشته دندان‌پزشکی دانشگاه تهران نتیجه استفاده از این دفتر است. از سال ۷۵ که به دانشگاه رفته و دوره های تندخوانی نصرت و علیپور را شرکت کردم و تصمیم گرفتم که تجربیات کنکور خودم را مکتوب کنم که نتیجه آن کتاب 24 و 24جلد کتاب در زمینه موفقیت و کنکور می‌باشد. با شروع برنامه‌هایم در تلویزیون و دعوت به مدارس و آموزشگاه‌های مختلف اولین دفتر برنامه ریزی مکتوب را چاپ کردم و بعد از آن سال، هر سال دفتر برنامه‌ریزی را با تغییراتی متناسب با کنکور آن سال آماده کرده‌ام و در اختیار دانش‌آموزان مدارس ماهبد و مرکز مشاوره حضوری و غیرحضوری قرارداده‌ام. بعد از این تاریخچه لازم است که نحوه استفاده از دفتر را به شما عزیزانم متذکر بشوم و البته در کلاس‌های سه شنبه‌ها با دکتر نکویی کامل‌تر آن را آموزش می‌دهم. همچنین فیلم‌ها ومقالات مرتبط با آن را در در سایت قرار داده‌ایم که می‌توانید استفاده کنید.

 امیدوارم استفاده از این ابزار آموزشی به شما در رسیدن به آرزوهای‌تان سرعت ببخشد و آن‌چنان عادت کنید به نوشتن و اندازه گیری که خودتان استاد برنامه‌ریزی بشوید.

دفتر برنامه‌ریزی از دیروز تا امروز

کتاب24/جلد1 (24درس از رتبه‌ی 24)

اولین کتاب مشاوره و برنامه ریزی که در سال 75 به رشته تحریر درآمد. و در همان سال به عنوان کتاب نمونه دانشجویی شناخته شد و در نمایشگاه کتاب رتبه اول را دریافت کرد و مفتخر به دریافت لوح تقدیر از رئیس جمهوری وقت شد.

کتاب 24/جلد2 ( کتاب برنامه ریزی روزانه تحصیلی)

این کتاب که در سال76 چاپ شد و به عنوان اولین کتاب برنامه ریزی تحصیلی در ایران شناخته می‌شود. و به زبانی ساده و همه فهم بحث برنامه ریزی تحصیلی را به دانش اموزان و داوطلبان کنکور اموزش میدهد.

کتاب 24/ جلد3 (کیمیای برنامه ریزی)

نسخه تکامل یافته کتاب 24 است که در سایز جدید و طراحی صفحات جدید و در پی استقبال چشم‌گیر داوطلبان در سال78 تدوین شد.

دفتر برنامه‌ریزی مخصوص دانش‌آموزان کنکوری

کتاب 24 جلد 9 و 10 ( کتاب برنامه ریزی رشته تجربی و ریاضی)

با توجه به گذشت ده سال از تالیف کتاب و تجربه های اندوخته، لازم شد در کتاب های فوق تغییرات اساسی زیادی داده شود. از این رو پس از اعمال تغییرات، کتاب جامع برنامه ریزی به سفارش انتشارات تخته سیاه چاپ گردید.

کتاب24/ جلد 12 تا 17

برخلاف سایر مشاوران و مراکز که یک دفتر برنامه ریزی ثابت دارند و هر سال همان دفتر را چاپ میکنند، در مرکز مشاوره ما هر سال دفتر برنامه ریزی با اصلاحات جزئی و بعضا اساسی منتشر میشود. و در اختیار علاقه مندان قرار میگیرد تا با توجه به تغییرات کنکور و ... هماهنگ باشد.

یک صفحه نمونه از دفتر برنامه‌ریزی

 

 

دوره‌های پیشنهادی