انواع خواندن؛ مقایسه‌ی مطالعه‌ی سریع و کند
فاطمه دهقانپور
۱۴۰۱/۰۹/۱۶

انواع خواندن؛ مقایسه‌ی مطالعه‌ی سریع و کند

انواع خواندن

با توجه به چالش‌های خواندن سیستم‌های نوشتن الفبایی مدرن، چندین سبک مطالعه مختلف تهیه شده است. این سبک‌های مختلف خواندن زمانی که کامل می شوند؛ می‌توانند به هر کسی کمک کنند تا به طور موثر بسته به هدف مطالعه کتاب بخواند.

 بنابراین یک سبک برای کسی که تلاش می‌کند اطلاعات خاصی ازیک منبع نوشتاری پیدا کند، مناسب‌تر خواهد بود. در حالی‌که نوع دیگر برای کسی که سعی در درک احساسات و فرایندهای تفکر نویسنده را دارد، بهتر است.

یادگیری سبک های مختلف خواندن به هر کسی کمک می‌کند تا سرعت مطالعه خود را افزایش دهد. زیرا قادر خواهد بود سبک های مختلف را بر اساس نیازهای خاص خود در هر لحظه تغییر دهد این کار همچنین به شما کمک می‌کند پایه و اساس تکنیک‌های تندخوانی پیشرفته را پی‌ریزی کنید. 

مطالعه فعال

رایج‌ترین سبک خواندن، سبک مطالعه فعال است. این اتفاق زمانی می‌افتد که شما یک کتاب را می‌خوانید و علاقه‌مند به درک تمام داستان هستید. هر کسی که ادبیات را مطالعه می‌کند و یا صرفاً کتاب‌های سرگرمی را می‌خواند از سبک مطالعه فعال استفاده می کند.

با اینکه این سبک می تواند غنی‌ترین تجربه خواندن را داشته باشد ولی یکی از کندترین سبک‌ها به شمار می‌رود. به این معنی که این سبک با هر کسی که قصد دارد سرعت مطالعه خود را افزایش دهد، کاملا در تضاد است.

معایب مطالعه فعال

متاسفانه این روشی است که اغلب مردم به هنگام خواندن و نوشتن یاد می گیرند. در نتیجه اکثر مردم سرعت خواندن کمتری دارند؛ زیرا این تنها سبکی است که آنها می شناسند.

 بنابراین برای تبدیل شدن به یک خواننده سریع ابتدا باید یاد بگیرید در سبک‌هایی که نیاز به زمان و توجه کمتری دارند مطالعه کنید.

مطالعه مفصل

یکی دیگر از سبکهای خواندن آهسته آن چیزی است که به عنوان مطالعه مفصل می شناسند. این سبک معمولا برای انجام فعالیت‌های آموزشی در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا بر مقادیر زیادی از اطلاعات دقیق  که از یک نوشته خاص به دست آورده‌اند، متمرکز است. این‌که آیا شما در حال خواندن یک کتاب درسی دبیرستان و یا دانشگاهی هستید، مطالعه مفصل سبک مورد نظر شماست.

این سبک به شما اجازه می‌دهد اطلاعات بیشتری نسبت به هر سبک دیگری داشته باشید. این سبک نیز در مورد خواندن یک دفترچه راهنما که در آن هر کلمه می تواند دنیای متفاوتی را ایجاد کند مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت و تشابه مطالعه فعال و مطالعه مفصل

مطالعه مفصل هم مانند مطالعه فعال به خاطر ماهیتش یکی کندترین ترین شیوه‌های خواندن به حساب می آید.

مطالعه فعال شما را قادر می‌سازد تا فهم داستان‌ها، نام شخصیت‌ها و موارد مشابه را بهتر بخاطر بسپارید؛ اما مطالعه مفصل شما را قادر می‌سازد تا اطلاعات دقیق‌تری نظیر اندازه گیری ها دستورالعمل ها هشدار ها و... را درک و حفظ کنید. 

خواندن یک دستورالعمل، یکی از معمول ترین رویداد هایی است که فرد در آن از مطالعه مفصل در زندگی روزمره استفاده می کند.

مطالعه سطحی یکی دیگر از انواع خواندن است.

مطالعه سطحی

مطالعه سطحی یکی از سبک‌های خواندن سریع است. برخلاف مطالعه فعال و مطالعه مفصل، مطالعه سطحی برای درک کلی از اطلاعات ارائه شده مورد استفاده قرار می گیرد.

 به جای آنکه سعی کنید جزئیات را به خاطر بسپارید در این سبک کلیت ماجرا را درک خواهیدکرد.

کاربردهای مطالعه سطحی

این سبک در صورتی مفید است که شما قصد دارید یک تحقیق انجام دهید. در این حالت به جای خواندن هر مقاله به صورت عمقی، ابتدا هر مقاله را به صورت کلی برانداز می کنید و در صورت جلب توجه‌تان و مفید بودن، جهت مطالعه دقیق‌تر کنار می‌گذارید.

مطالعه سطحی همچنین یک روش موثر برای افرادی است که در تلاش هستند که کتابی پیدا کنند که از خواندنش لذت ببرند. علاوه بر این یک روش خوب برای خواندن روزنامه است که در آن فقط یک ایده کلی از آنچه در حال رخ دادن است به جای هرگونه اطلاعات عمقی برای شما جالب باشد.

اسکن کردن

در نهایت تکنیک خواندن دیگری به عنوان اسکن کردن نیز وجود دارد این تکنیک کاملاً متفاوت از دیگر سبک ها است و نیازمند یک ایده پیش از درک آنچه خواننده به دنبالش است می باشد.

اسکن کردن زمانی اتفاق می افتد که شما از کتاب مرجع مانند یک فرهنگ لغت یا دفترچه تلفن استفاده می کنید.

 نیازی به گفتن نیست که شما نیازی به خواندن و درک هرخط از خواندن کتاب لغت به منظور یافتن لغتی که به دنبال آن هستید را ندارید. در عوض فقط تا زمانی که کلمه مورد نظر را پیدا کنید اسکن می‌کنید.

به طور خلاصه اسکن کردن زمانی است که شما به دنبال بخشی از اطلاعات خاصی هستید و فقط کلمات را اسکن می‌کنید تا زمانی که اطلاعاتی که به دنبالش هستید را پیدا نمایید.

 

 

دوره‌های پیشنهادی