اصول اساسی مطالعه‌ی سریع چیست و چه سودی دارد؟
فاطمه دهقانپور
۱۴۰۱/۰۹/۱۶

اصول اساسی مطالعه‌ی سریع چیست و چه سودی دارد؟

مطالعه‌ی سریع یعنی چه؟

 چقدر خوب است قبل از اینکه شروع کنید به یادگیری روش‌ها و استراتژی‌هایی که شما را به یک خواننده‌ی ماهر و کاملاً سریع تبدیل می‌کند، درک کنید که مطالعه سریع چیست.

برخلاف مطالعه مفصل یا مطالعه فعال، مطالعه سریع یک روش خواندن است که تلاش می‌کند تا مهم‌ترین اطلاعات را به دست آورد. بدون آن که کلمات کلیدی یا جزئیات را از بین ببرد.

بنابراین مانند سبک مطالعه سطحی، مطالعه سریع هم شما را قادر می‌سازد تا اطلاعات مهم را بدون نیاز به زمان و تلاش برای خواندن هر کلمه را تشخیص دهید.

مطالعه سریع چه سودی دارد؟

در مطالعه سریع شما قادر به خواندن کلمات به صورت سریع‌تر و آسان‌تر نسبت به روش‌های مطالعه‌ی آهسته هستید.  بنابراین در صورتیکه به عمق‌خوانی بیشتری نیاز داشته باشید، می‌توانید این کار را به اندازه یک سوم زمانی که با سرعت خواندن فعلی خود دارید، انجام دهید. 

اصول اساسی مطالعه سریع را به‌کار بگیرید

اولین اصل که باید در مورد مطالعه سریع درک کنیم این است که تلاش کنید آرامش و سرعت خواندن را مانند مردمی که هزاران سال پیش به آن دسترسی داشتند برقرار کنید. یعنی علاوه بر اینکه سریع می‌خوانید، باید همه‌ی حواس‌تان را معطوف مطالعه کنید.

البته از مزیت زبان‌های تصویری (زبان مردم باستان) این است که آن‌ها تمام مفاهیم را در یک نماد واحد ارائه می دهند. چیزی که زبان‌های مدرن (مثل زبان امروزی ما) عمدتاً قادر به انجام آن نیستند.

کلمات غیرضروری را نادیده بگیرید

مطالعه سریع یک روش خواندن است که به شما کمک می‌کند تا تعداد بیشماری از کلماتی را نادیده بگیرید که هیچ معنای ذاتی ندارند. به عبارت دیگر با ندیده گرفتن آن‌ها به اصل موضوع ایرادی وارد نمی شود.

اگر در نظر بگیرید که چند کلمه در هر جمله‌ای که خوانده‌اید، حاوی اطلاعات مهم می‌باشد، متوجه خواهید شد که نصف یا بیشتر کلمات مورد استفاده عمدتاً غیرضروری هستند.

یعنی تقریباً نیمی از زمانی که صرف مطالعه می‌کنید، بر روی کلمات بی‌معنی هدر می‌رود. کلماتی که صرفاً سزاوار زمان لازم برای مطالعه نیستند.

در حالی که ممکن است با کمی تمرین بتوانید کلمات مهم و ضروری را به راحتی تشخیص دهید.

بلندخوانی بدترین شیوه مطالعه است

بلندخوانی، آفت مطالعه‌ی سریع

واقعیت این است زمانی که یاد می‌گیرید چگونه کلمات بی‌اهمیت را شناسایی کرده و به سادگی بر روی کلمات مهم تمرکز کنید، سریعا سرعت مطالعه شما افزایش می یابد.

در نهایت مهم است که هدف اصلی مطالعه‌ی سریع را درک کنید.

معلم‌ها در ابتدا خواندن با صدای بلند را آموزش می‌دهند.  این یک گام بسیار ضروری است؛ زیرا معلم می‌تواند درک کند که آیا دانش‌آموز با جنبه‌های خواندن مشکل دارد یا خیر.

در واقع خواندن باصدای بلند، بیشتر به نفع معلم است تا دانش‌آموزان. در نهایت زمانی که معلم راضی می‌شود که دانش آموزان می‌توانند خوب بخوانند، به آنان می‌گوید که خواندن با صدای بلند را متوقف کنند.

 متاسفانه در این روش تنها چیزی که در ذهن خواننده باقی می‌ماند نحوه تلفظ صحیح کلمات است. از آن‌جا که تلفظ کلمات زمان می‌برد، سرعت کلیه‌ی خواندن به طور میانگین به خاطر این فرآیند غیرضروری کاهش می‌یابد.

بلند خواندن و زیر لب خواندن، بدترین شیوه مطالعه است. پس به شدت از این دو روش دوری کنید.

سرعت مطالعه شما افزایش می‌یابد

مطالعه سریع به فرد کمک می‌کند که عنصر بلندخوانی را حذف کند. پس ذهن شما را باز می‌کند تا اطلاعات بیشتری را حفظ کنید و همچنین اجازه می‌دهد که هر کلمه را حداقل دو برابر سریع‌تر نسبت به تلفظ کردن آن در ذهن خود بخوانید.

در نتیجه مطالعه سریع شیوه‌ای برای خواندن کلمات مشابه در زمان کم است.  مطالعه سریع به شما کمک می کند تا شیوه مطالعه به صورت کلی را کنار بگذارید.

 به جای دیدن کلمه نوشته شده به عنوان یک کلمه گفتاری، شما شروع به دیدن کلمه نوشته شده به عنوان یک منبع اطلاعاتی که تنها نیاز به شناخت بصری دارد خواهید داشت.

درنتیجه شما شروع به خواندن جملات بیشتر خواهید کرد. این کار زمانی برای‌تان ارزشمند است که بخش بزرگی از متن را به منظور جمع آوری اطلاعات مهم داشته باشید.

 مطالعه سریع به شما کمک می کند تا متن را تنها به عناصر مهم حدود کنید. درعین‌حال اطلاعات را با سرعت و هدف مطالعه کنید و زمان و تلاش لازم برای خواندن هر مورد به صورت نمایی را کاهش دهید.

تندخوانی چگونه سودمند است؟

اصطلاح تندخوانی بیانگر عملکرد اولیه روش‌ها و استراتژی‌های ارائه شده برای افزایش سرعتی است که شخص در هنگام مطالعه می‌تواند داشته باشد.

ذهن می‌تواند به عنوان نوعی اسفنج عمل کند؛ هر چیزی که می‌بیند و یا می‌شنود را جذب کند.

خوانندگان در ذهن خود زمان و تلاش بیشتری برای خواندن هر کلمه‌ای که نوشته شده است صرف می‌کنند. یعنی ذهن افراد به طور کامل در تلاش است تا معنا و مفهوم هر کلمه‌ای که خوانده می‌شود را درک کند.

 این کار یک مورد وحشتناک از اضافه بار اطلاعات ایجاد می‌کند که ذهن آنقدر مشغول پردازش هر کلمه می‌شود که گاهی معنای کلی مطلب را از دست می‌دهد.

نتیجه‌گیری

بنابراین زمانی که یک فرد یکی از روش‌های تندخوانی را اعمال می‌کند، درست به قلب اطلاعات ارائه شده دست می یابد.

 آن‌ها قادر به حفظ اطلاعات بیشتری هستند؛ زیرا ذهن آن‌ها درگیر پردازش تک تک کلمات نمی‌شود. بنابراین نه تنها تندخوانی زمان خواندن یک فرد را افزایش می‌دهد، بلکه درک کلی مطالعه آن‌ها را نیز بالا می‌برد. و باعث می‌شود آن‌ها به خواننده‌ای موثرتر در هر سطحی تبدیل شوند.

 

دوره‌های پیشنهادی