چگونه برای تند خوانی آماده شویم؟ ابزار ضروری تندخوانی چیست؟
فاطمه دهقانپور
۱۴۰۱/۰۹/۲۸

چگونه برای تند خوانی آماده شویم؟ ابزار ضروری تندخوانی چیست؟

ذهن مانند یک کامپیوتر است. به این معنا که می‌تواند برنامه‌ریزی شود تا به یک روش خاص فکر و عمل کند. تندخوانی می‌تواند باعث شود ذهن به دنبال اطلاعات با ارزش و به روش کارآمدتری برود. با تندخوانی می‌توانید اطلاعات مهم را از اطلاعات بی‌اهمیت تشخیص دهید. سپس با این منطقه‌‌ی بهبود یافته توانایی‌های فکری شما در تمام زمینه‌ها افزایش می‌یابد.

تمرکز یکی از مهمترین عناصر در تندخوانی است

تنها زمانی که قادر به تمرکز کامل بر روی یک کار هستید، می‌توانید سرعت خواندن خود را به همراه درک مطالعه بهبود بخشید. زمانی که مهارت‌های خود را توسعه می‌دهید، ضروری است که در حین شروع فرآیند یادگیری، حواس‌پرتی را تا حد ممکن کاهش دهید.

فضای مطالعه را آماده کنید

شما باید راهی پیدا کنید که در آن می‌توانید سرعت مطالعه خود را بدون وقفه افزایش دهید. علاوه بر این مواردی که باعث می‌شوند توجه شما به آن‌ها جلب شود را تا حد ممکن از اطراف تان دور کنید. فضای مطالعه شما باید به همان اندازه کامل و خالی باشد تا بتوانید توجه کامل خود را به مطالبی که می‌خوانید متمرکز کنید.

فضا را برای مطالعه و تندخوانی آماده کنید

زمان مناسب مطالعه را مشخص کنید

درست همانطور که مکان مطالعه شما برای موفقیت‌تان بسیار مهم است، زمان مطالعه روزانه شما برای تمرین سرعتی نیز به همان اندازه قابل توجه است. افراد گوناگون به شیوه‌های مختلفی به رویدادهای اطراف واکنش نشان می‌دهند. بنابراین مهم است که شما با روزها و ساعت‌های مختلف آزمایش کنید تا بفهمید که چه زمانی برای مطالعه روزانه شما مناسب‌تر است.

با بیان این مطالب یکی از موثرترین ساعات روز برای تمرین تکنیک‌های تندخوانی اول صبح است. برای بسیاری از مردم ساعات اولیه صبح بهترین و آرام‌ترین زمان برای تمرین است که اجازه می‌دهد تنهایی و بدون وقفه فعالیت داشته باشند.

ممکن است بخواهید زنگ هشدار خود را کمی زودتر تنظیم کنید تا زمان لازم برای تمرین را داشته باشید. پس قادر به تمرکز بر روی کارتان بیش از هر زمان دیگری در روز هستید.

تمرین را به آخر روز موکول نکنید

با پیشرفت روز شما چیزهای بیشتری را تجربه می‌کنید که ذهن شما را با سوالات پاسخ ها و حتی نگرانی‌ها پر می‌کند. پس اگر تا پایان روز برای تمرین تندخوانی صبر کنید، ممکن است ذهن خود را پر از حوادثی کنید که در طول روز برای شما اتفاق افتاده است و بیشتر زمان می‌برد تا بتوانید تمرینات تندخوانی را تکمیل کنید.

اگر نمی‌دانید چه ساعتی برای‌تان بهتر است، در هفته‌ی اول در زمان های مختلف روز تمرین کنید تا ببینید چه زمانی برای شما بهتر است تا به طور کامل بر روی چیزی که می خوانید تمرکز کنید در واقع چه ساعتی از روز مغز شما بالاترین بازدهی را دارد.

ایجاد ذهنیت درست برای تندخوانی

در نهایت مسئله تفکر وجود دارد شایع ترین دلیل برای اینکه مردم با یادگیری یک مهارت یا سوژه جدید مبارزه می کنند این است که علاقه ای به آن کار ندارند. اطمینان حاصل کنید که بر روی هدف افزایش سرعت مطالعه و درک مطلب متمرکز شده‌اید.

خودتان را تشویق کنید

وقت خود را برای یادآوری مطالبی که در تمرینات می‌خوانید تنظیم کرده و به طور مداوم خودتان را تشویق کنید تا در تمرینات تندخوانی موفق ظاهر شوید. با در نظر گرفتن  لحظات جالب در طول روز خودتان را به گونه‌ای تشویق کنید تا خود را از لحاظ ذهنی و روانی برای درس بعدی آماده نمایید.

ابزارهای ضروری مورد نیاز جهت تند خوانی

هنگامی که محیط مناسب زمان مناسب و ذهنیت درست را برای سفر خود به دنیای تندخوانی تعیین کردید باید مطمئن شوید که تمام وسایل ضروری مورد نیاز سفر را به همراه دارید.

این ابزارها اغلب اقلام اساسی هستند که بسیاری از آنها را هم اکنون دارید حتی اگر ابزار دقیقی را که توصیه شده است نداشته باشید احتمالاً می توانید آن را با چیزی که در حال حاضر دارید جایگزین کنید این یعنی که بدون هیچ هزینه اضافی و زحمتی قادر به دستیابی به هدف خود برای افزایش سرعت و درک خواندن باشید.

کرنومتر یا تایمر با زنگ هشدار

اولین چیزی که نیاز دارید یک ساعت قابل اطمینان است بسیاری از برنامه‌های تندخوانی توصیه می‌کنند که از ساعت کرنومتر دار استفاده کنید زیرا این یک روش خاص است که می توانید پیگیری کنید چقدر طول میکشد تا یک بخش خاص را مطالعه کنید.

داشتن یک ساعت کرنومتر دار یا یک تایمر با زنگ هشدار برای انجام تمرینات بسیار مفید است زیرا اجازه می دهد تا شما صرفاً تمرکز خود را بر روی خواندن نگه دارید و مراقب زمان نباشید.

باز هم اگر ساعت کرنومتر دار یا  یک تایمر با زنگ هشدار ندارید نگران نباشید می توانید از تایمر و کرنومتر گوشی همراه‌تان استفاده کنید.

خط‌بر یا نشان‌گر

یکی دیگر از ابزار هایی که به آن نیاز دارید یک خط بر است. می‌تواند به هر شکل یا اندازه‌ای باشد استفاده از یک قلم مداد یا حتی انگشت برای تمرین هایی که نیاز به یک خط بر دارند کافی است.

نکته مهم این است که شما موردی را پیدا کنید که بتوانید آن را به راحتی در دست نگه داشته و البته حواس شما را پرت نکند.

لپتاپ

داشتن یک لپ تاپ برای تمرینات تند خوانی بسیار توصیه می شود این به شما یک ابزار برای ثبت زمان مطالعه می دهد زمان هایی وجود خواهد داشت که شما نیاز دارید درک مطلب خود را تست کنید تا بتوانید پاسخ های خود را در این موارد بنویسید.

مسیر را برای خودتان شخصی سازی کنید

لازم به یادآوری است که هر فرد می‌تواند این سفر را به شیوه منحصر به فرد خود انجام دهد بنابراین بسیار مهم است که این سفر را به هر نحو ممکن شخصی سازی کنید.

لیست جاه‌طلبی موانع و سایر اطلاعاتی که به شما در دستیابی به هدف کلی کمک می کند را تهیه کنید وسایل مورد استفاده شما می تواند به هر شکلی باشد با این حال توصیه می شود که برخی از وسایل را در فرم فیزیکی داشته باشید در نهایت شما قادر به ادغام مواد دیجیتالی با استفاده از لپ تاپ یا تلفن هوشمندتان برای تمرین تند خوانی روزانه خواهید.

دوره‌های پیشنهادی