پیامد انجام دادن یا انجام ندادن یک کار را جدی بگیرید.
فاطمه دهقانپور
۱۴۰۱/۱۰/۱۸

پیامد انجام دادن یا انجام ندادن یک کار را جدی بگیرید.

نشانه اینکه کسی نسبت به بقیه ذهن برتر دارد، توانایی‌اش در پیش‌بینی دقیق پیامدهای انجام دادن یا ندادن هر کاری است. پیامدهای بالقوه هر کار یا فعالیتی از عوامل کلیدی اهمیت واقعی آن کار برای شماست.

داشتن چشم‌انداز بلندمدت

با روش ارزیابی اهمیت کار می‌توانید تعیین کنید کار بزرگ بعدی که باید انجام دهید چیست! دکتر ادوارد بنفیت (استاد دانشگاه هاروارد) بعد از حدود ۵۰ سال تحقیق نتیجه گرفت که چشم انداز بلند مدت، دقیق‌ترین عامل پیش‌بینی کننده‌ی میزان تحرک و نشاط رو به رشد اجتماعی و اقتصادی در آمریکاست. به نظر می‌رسد داشتن چشم انداز بلندمدت از گذشته‌ی خانوادگی، تحصیلات، نژاد، هوش، ارتباطات یا تقریباً هر عامل دیگری در تعیین موفقیت‌تان در زندگی و کار مهم‌تر است.

دیدگاه‌تان نسبت به زمان، یعنی داشتن زمان بندی درست، تاثیر زیادی روی رفتار و انتخاب شما دارد. به نظر می‌رسد کسانی که چشم‌انداز بلندمدت در زندگی و کارشان دارند، همیشه تصمیمات بهتری در مورد زمان و فعالیت‌شان می‌گیرند.

قانون داشتن طرز فکر بلندمدت، تصمیم‌گیری کوتاه مدت را بهبود می‌دهد. آدم‌های موفق جهت‌گیری روشنی برای آینده دارند. آن‌ها به ۵، ۱۰ و ۲۰ سال آینده فکر می‌کنند. انتخاب‌ها و رفتارهای فعلی شان را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند آنچه امروز انجام می‌دهند با آینده بلند مدتی که آرزویش را دارند، سازگار است.

تصمیم‌گیری‌های بهتر برای گذراندن زمان

این‌که در کارتان تصویر روشنی از آن‌چه در بلندمدت برای‌تان مهم است داشته‌باشید، باعث می‌شود تصمیم گیری بهتری در مورد اولویت‌های کوتاه مدت  خیلی راحت تر گرفته شود.

بر اساس تعریف، آن‌چه مهم است، پیامدهای پنهان و بالقوه در بلندمدت دارد. آنچه مهم نیست، پیامدهای بلند مدت کمی دارد یا اصلاً پیامدی ندارد. قبل از شروع هر کاری همیشه از خودتان بپرسید پیامدهای احتمالی انجام دادن یا انجام ندادن این کار چیست؟

یک قانون مهم 

این قانون می‌گوید: برنامه‌های فردا روی کارهای امروز تاثیر می‌گذارند و اغلب تعیین کننده آن‌ها هستند. پس هرچه دید روشن‌تری نسبت به برنامه‌های خود در آینده داشته باشید، این دید روشن تاثیر بیشتری روی کاری که الان انجام می‌دهید، خواهد داشت.

با چشم‌انداز بلند مدت روشن، توانایی بیشتری برای ارزیابی فعالیت‌های‌تان در زمان حال خواهید داشت تا مطمئن شوید با آن‌چه واقعاً می‌خواهید به آن برسید، سازگاری دارند.

پیامد انجام کار را جدی بگیرید.

فکر کردن در مورد آینده دور

موفق‌ها کسانی هستند که حاضرند لذت‌های کوتاه مدت‌شان را به تعویق یبندازند و فداکاری کنند تا بتوانند در بلندمدت به پاداش‌های بیشتری برسند. از سوی دیگر غیر موفق‌ها بیشتر لذت کوتاه مدت و خوش‌گذرانی آنی فکر می‌کنند ولی کمتر در فکر آینده بلند مدت هستند.

دنیس ویتلی سخنران انگیزشی می‌گوید بازندگان تلاش می‌کنند با فعالیت‌هایی که تنش‌های‌شان را کم می‌کند، از ترس‌ها و کارهای سخت فرار کنند. برندگان از اشتیاق‌شان انگیزه می‌گیرند، تا فعالیت‌هایی را انجام دهند که در جهت رسیدن به اهداف‌شان است.

برای مثال، زودتر سرکار آمدن، مدام مطالعه کردن در زمینه‌های مختلف، گذراندن دوره‌های آموزشی برای بهبود مهارت ها و تمرکز روی وظایف مهم همگی تاثیرات مثبت فوق العاده‌ای روی آینده‌تان می‌گذارد.

و شاید از طرف دیگر، دیرتر رسیدن، وقت گذراندن در شبکه‌های مجازی، قهوه نوشیدن و گپ زدن با دوستان حتی در کوتاه مدت سرگرم کننده و لذت بخش باشند ولی در بلند مدت به ناچار باعث پیشرفت نکردن، نرسیدن به اهداف و سرخوردگی خواهند شد.

اولویت‌بندی کارها

اگر کار یا فعالیتی عاقبت‌های بالقوه مثبتی دارد، آن را در اولویت قرار دهید و بلافاصله شروع کنید به انجام دادن آن. اگر انجام کاری هم عاقبت‌های بالقوه منفی زیادی داشته باشد انجام ندادنش اولویت زیادی خواهد داشت.

انگیزه احتیاج به محرک دارد. هر چه تاثیر مثبت بالقوه یک کار یا یک رفتار روی زندگی شما بیشتر باشد، وقتی این تاثیر مثبت را به روشنی تعریف کنید انگیزه بیشتری برای غلبه بر به تعویق انداختن و سریع‌تر انجام دادن آن خواهید داشت.

در هر حال زمان می‌گذرد. مسئله مهم این است که چگونه از آن استفاده کنید و اینکه در پایان هفته‌ها و ماه‌هایی که می‌گذرند، قرار است به کجا برسید، تا حد زیادی به این بستگی دارد که چقدر به پیامدهای احتمالی کارهای‌تان در کوتاه مدت فکر می‌کنید. فکر کردن مداوم به پیامدهای انتخاب ها تصمیم ها و رفتارهای‌تان یکی از بهترین راه‌های تعیین اولویت‌های واقعی زندگی کاری و شخصی است.

پیروی از قوانین کارایی موثر

قانون کار موثر می‌گوید هرگز وقت کافی برای انجام همه‌ی کارها نیست ولی همیشه وقت کافی برای انجام مهم‌ترین کارها هست. وقتی زمان شما در حال اتمام است و می‌دانید پیامدهای تکمیل نکردن وظیفه یا پروژه مهم می‌تواند خیلی جدی باشد، ظاهراً همیشه و اغلب دقیقه ۹۰ وقتی برای انجام شدن آن پیدا می‌کنید.

زودتر شروع می‌کنید، تا دیر وقت بیدار می‌مانید. خودتان را ملزم می‌کنید کار را تمام کنید؛ تا با شرایط نامطلوب روبرو نشوید. که در صورت تکمیل نکردن کار در محدوده زمانی‌اش برای‌تان پیش خواهد آمد.

هرگز برای انجام تمام کارها وقت کافی نخواهید داشت

خیلی ها صدها ساعت مطالعه و مطالب خواندنی عقب افتاده دارند. این یعنی هیچ وقت نمی‌رسند این کارها را تمام کنند. این آرزو را باید از سر بیرون کرد. این یک قانون مهم است. فقط می‌توان امیدوار بود که مهم‌ترین مسئولیت‌ها انجام شود. بقیه کارها باید منتظر بمانند.

دوره‌های پیشنهادی