چرا همیشه بعد از هر اتفاق خوب در انتظار یک حادثه بد هستم؟
فاطمه دهقانپور
۱۴۰۱/۱۱/۰۴

چرا همیشه بعد از هر اتفاق خوب در انتظار یک حادثه بد هستم؟

چرا همیشه بعد از هر اتفاق خوب در انتظار یک حادثه بد هستم؟

پس از هر موفقیت منتظر یک اتفاق ناگوار یا یک شکست هستم. همیشه نگرانم که بعد از اتفاق‌های خوب اتفاقی بد در انتظار من است. هیچ وقت توان لذت بردن از اتفاق‌های خوب را ندارم. چون همیشه باور دارم بعد از هر خنده گریه است.

تحلیل چرایی این مشکل

این باور عمومی که هر خوش‌شانسی تاوانی در پی دارد، تا حد زیادی از این حقیقت می‌آید که خیلی چیزها در زندگی نیاز به پرداخت بها دارد.

اگر کسی لطفی در حق مان می‌کند یا در انتظار برنده‌شدن هستیم، یک شرط یا پیشرفت همراه‌مان است. همه ما بارها جمله نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود یا هر چقدر پول بدهی، همان اندازه آش می‌خوری را بارها شنیده‌ایم.

 اصطلاحات رایجی مبتنی بر این حقیقت وجود دارد که اگر شما هیچ جوره نمی‌توانید خوش شانسی را بپذیرید طرز فکرتان غیرعادی است.

نپذیرفتن شانس خوب با یک معیار ساده قابل سنجش است. اگر شما فکر می‌کنید که لیاقت خوشبختی را دارید. به راحتی آن را می‌پذیرید. بعضی از افراد باور دارند که حتی لیاقت یک جای پارک خوب برای اتومبیل‌شان را ندارد.

وقتی خوش شانسی های غیر منتظره سر راه این افراد قرار می‌گیرد نگران هستند که آیا لیاقت استفاده از آن را دارند یا نه تازمانی که پذیرفتن خوش اقبالی برای شما سخت باشد.

 به آن می‌رسید مشکلات بزرگ زمانی اتفاق می افتند که شما نمی‌فهمید، چگونه موفقیت‌های‌تان را فقط به خاطر داشتن چنین باورهایی از بین بردید.

احساس بی‌ارزشی و داشتن خودانگاره‌ی ضعیف نسبت به پذیرفتن خوش شانسی رفتار شما را تغییر می‌دهد و اعمال شما تحت تاثیر تصور مثبت یا منفی که از خودتان دارید قرار می‌گیرد.

به عبارت دیگر رفتار و افکار شما بر اساس تصویری که از خودتان در ذهن‌تان دارید شکل می‌گیرد. درواقع عملکرد شما هماهنگ با درکی است که از خودتان دارید.

 با خراب کردن موفقیت‌تان به تصور ذهنی که از خودتان دارید عمل می‌کنید و با این کار قصد دارید نوعی حس امنیت در خودتان به وجود بیاورید. این نتیجه با تفکرات شما منطبق است. زندگی تعادل دارد و اتفاق عجیبی نیفتاده است.

راهکارهای حل این مشکل

به همین دلیل است که زمانی که حال شما خوب است و احساس در اوج بودن دارید عملکرد شما خیلی بهتر از زمانی است که حس خوبی از خودتان ندارید.

حتی اگر تصور مثبت شما موقتی باشد کارهای شما مثل کسی است که حس می‌کند بهترین است به همین ترتیب وقتی حس شما خوب نیست عملکردتان هم بازتاب همان افکار است. یعنی شخصی که احساس لیاقت ندارد و خود را لایق چیزهای خوب در زندگی نمی‌داند.

این احساس که منتظر اتفاق بد بعد از اتفاق خوب هستید در زندگی شما به حقیقت می‌پیوندد. شما این باور را برای خودتان تفهیم کرده‌اید و دائماً عملکرد شما باورتان هماهنگ است. این طرز فکر برای شما راحتی روحی و روانی را در پی دارد و این واکنش باعث می‌شود که از اتفاقات خوب در زندگی لذت نبرید.

ساختن سناریو برای پذیرفتن خوش شانسی‌ها

برای از بین بردن فکر بی‌لیاقتی تصور کنید نیرویی شما را رها کرده و اجازه دارید بدون داشتن احساس مسئولیتی از شانس خوب تان لذت ببرید.

مثلاً تصور کنید یک فرشته نگهبان همیشه همراه شماست و از شما در برابر چشم بد محافظت می‌کند، شاید در ابتدا کمی خرافاتی به نظر برسد اما به این فکر کنید که جنس باور شما هم از خرافات است.

 باید با همین شیوه آن را خنثی کنید. زندگی را مثل بازی شطرنج ببینید شما هرگز درک نمی‌کنید که گاهی حتی با یک حرکت کوچک که فواید زیادی در انتظار شماست.

آرامش خودتان را همیشه حفظ کنید و بعد از هر اتفاق خوب به شکرگزاری مشغول شوید، بدانید که تنها راه سریع‌تر جذب کردن اتفاقات خوب لذت بردن از آن و شکرگزاری است.

برای پذیرفتن خوش‌شانسی‌ها آماده باشید.

جایگزینی انتظارات مثبت با انتظارات منفی

از خود تخریبی دست بردارید و یادتان باشد که اتفاق‌های خوب به صورت گروهی بر سر راه شما قرار می‌گیرد.. پس دفعه بعد که اتفاق خوبی افتاد، خوشحال باشید چرا که شما روی غلتک خوش شانسی افتاده‌اید.

 این باور را بارها با خودتان تکرار کنید هرگاه اتفاق خوبی می‌افتد خدا را شکر کنید و باور داشته باشید که ارزش و لیاقت آن اتفاق خوب و بهتر از آن را هم دارید.

طلب کردن خواسته

روزی یک مرتبه از یکی از اطرافیان‌تان چیزی درخواست کنید، اصلاً مهم نیست که آن چیست. متوسط، بزرگ یا کوچک باشد. شما باید عادت بر زبان آوردن خواسته تان را در خودتان ایجاد کنید.

 کسی نمی‌تواند فکرتان را بخواند، اگر شما خواسته های‌تان را نگویید دیگران نمی‌توانند کمک‌تان کنند. مثلاً از دوست‌تان بخواهید شما را به محل کارتان برسانید. یا از همکارتان بخواهید در نوشتن گزارش‌تان به شما کمک کند.

خودتان را با چیزهای کوچک یا درخواست‌های ناچیز محدود نکنید. اطمینان حاصل کنید که دست‌کم یک‌بار در هفته خواسته‌های بزرگ از کسی داشته باشید. وقتی شما با کمک خواستن از اطرافیان‌تان احساس راحتی داشته باشید. دیگر خوش‌شانسی‌ها را از خودتان دور نمی‌کنید.

 

دوره‌های پیشنهادی