علاقه مهم ترین شرط در تمرکز حواس
فاطمه دهقانپور
۱۴۰۱/۱۱/۰۴

علاقه مهم ترین شرط در تمرکز حواس

 

ارتباط علاقه و تمرکز حواس

 می‌توان گفت که علاقه مهم‌ترین شرط در ایجاد تمرکز حواس است. هرچه علاقه شما به یک موضوع بیشتر باشد، تمرکز فکر شما هم به همان نسبت بر آن بیشتر می‌شود.

 متخصصان حافظه و یادگیری وقتی که شخصی می‌گوید من اصلاً حافظه خوبی ندارم. به او می‌گویند نشانی خانه‌ات را بلدی؟ و چون شخص پاسخ مثبت می‌دهد، می‌گویند پس تو حافظه داری. اگر حافظه نداشتی نباید هیچ نمود و ظاهری را از حافظه‌ نشان می‌دادی!

فرد اصرار دارد که حافظه‌ی من ضعیف است. چون فرمول‌های فیزیکی که دیشب حفظ کرده بودم را الان اصلا به یاد نمی‌آورم.

وقتی در زندگی همین شخص وارد می‌شویم، متوجه می‌شویم که به فوتبال علاقه زیادی دارد. از او سوالاتی در این زمینه می‌کنیم. سوالاتی خیلی جزئی و حاشیه‌ای.

 ملاحظه می‌کنیم که شماره پیراهن بازیکنان، باشگاه آن‌ها و حتی نتایج دقیق مسابقات قبلی آن‌ها را به خاطر دارد.

تمرکز، علاقه و حافظه

وقتی شما به موضوعی علاقه داشته باشید خود به خود بر آن متمرکز می‌شوید، بیشتر دقت می‌کنید و به راحتی به حافظه می‌سپارید و بعدا به خاطر می‌آورید.

 اساساً علاقه، تمرکز حواس و حافظه لازم و ملزوم یکدیگرند.

علاقه بیشتر موجب تمرکز بیشتر می‌شود.

تمرکز بیشتر موجب مرور ذهنی بیشتر می‌شود.

مرور ذهنی بیشتر موجب به خاطرسپاری بهتر می‌شود.

به خاطر سپاری بیشتر موجب یادآوری سریع‌تر می‌شود.

توجه کنید که حلقه اولین زنجیر علاقه است. تا وقتی ایجاد علاقه نکنید، به تمرکز واقعی  نمی‌رسید و تا تمرکز نباشد، حافظه شما تقویت  نمی‌شود و تا حافظه نباشد، یادگیری و موفقیت تحصیلی نیست.

 پس می‌بینید که اساس تمام موفقیت‌های تحصیلی و همینطور شغلی و موفقیت‌های دیگر علاقه است.

می‌توان تا حدودی گفت که علاقه مساوی موفقیت است. آن‌جا که شما علاقه دارید، قطعا موفقیت و پیشرفت هم دارید.

شما از عدم تمرکز حواس خود گله دارید. اما وقتی غرق دیدن یک فیلم مهیج یا تماشای مسابقه ورزشی مورد علاقه خود یا بازی شطرنج یا خواندن یک رمان جالب و یا  حل جدول یا مطالعه درس مورد علاقه‌تان هستید، نسبت به سر و صدا، حضور دیگران یا عوامل حواس پرتی دیگری که در محیط اطراف‌تان هست، هیچ واکنشی نشان نمی‌دهید، یعنی تمرکزی عالی دارید.

علاقه و یادگیری

وقتی شما به موضوعی علاقه دارید، دوست دارید درباره آن بیشتر بدانید و میل به فراگیری بیشتر باعث می‌شود که تمرکز بهتری داشته باشید. از طرفی هر چه بیشتر فرا بگیرید و بیشتر بدانید، علاقه شما به مطلب مورد نظر هم بیشتر می‌شود.

و باز علاقه‌ی بیشتر، میل فراگیری بیشتر در شما ایجاد می‌کند. اما باید درس‌های زیادی را مطالعه کنیم و در این مطالعه تمرکز حواس داشته باشیم تا بتوانیم یاد بگیریم و به خاطر بسپاریم و به موفقیت تحصیلی برسیم.

 طبیعتاً خیلی از این درس‌ها مورد علاقه ما نیستند. اما باید با این درس‌ها چه کرد؟ قطعا شما نمی‌توانید مطالعه این درس‌ها را کنار بگذارید و فقط درس‌های مورد علاقه‌تان را بخوانید.

 تنها راه حل این است که باید به طریقی خودتان را به آن درس‌ها علاقه‌مند کنید.

چگونگی ایجاد علاقه

چگونه به درسی که برای‌مان خسته کننده است، علاقه‌مند شویم؟ این سوالی است که اکنون مسلما در ذهن شما ایجاد شده است. شما که مجبورید درس‌هایی را بخوانید که هیچ علاقه‌ای به آن‌ها ندارید و واقعاً نمی‌دانید که با این بی‌علاقگی و در نتیجه عدم تمرکز و در نتیجه عدم یادگیری در آن درس چه کنید.

علاقه تاثیر زیادی در افزایش تمرکز دارد.

سبک مطالعه

سبک مطالعه شما خیلی مهم است. حتی ممکن است علت عدم علاقه‌ی شما به درسی به دلیل سبک اشتباه مطالعه‌تان باشد. اگر خواندن درس برای شما دشوار و حوصله سربر است، حتما باید روش درس خواندن را عوض کنید.

مثلا از تصاویر و فیلم‌ها برای یادگیری استفاده کنید.

فعال بودن حین مطالعه

مطالعه فعال داشتن یعنی علاوه بر خواندن از نوشتن هم کمک بگیرید. یادداشت برداری، خلاصه نویسی، ترسیم نقشه ذهنی یا حتی یک نکته برداری ساده هم می‌تواند درس را برای شما جذاب کند.

زمان‌بندی مناسب

  درسی که به آن علاقه ندارید را نباید در بازه‌های طولانی بخوانید. زیرا به دلیل عدم علاقه شما در طول زمان تمرکز شما کاهش یافته و عملا بازهی نخواهید داشت.

پیشنهاد می‌کنم از بازه‌های 25 دقیقه‌ای شروع کنید. 25 دقیقه تمرکز کردن و خواندن درس آسان‌تر از 2 ساعت متمرکز باقی ماندن است.

آماده کردن محیط

محیط تاثیر زیادی تمرکز شما دارد. اگر می‌خواهید متمرکز بمانید باید همه‌ی عوامل حواس پرتی مثل سر و صدا، موبایل، تلویزیون و ... را از اطراف‌تان دور کنید.

در نظر گرفتن پاداش و مجازات

اگر انجام کاری برای‌تان سخت است، حتما برای خودتان در صورت انجام کامل آن کار پاداش و جایزه تعیین کنید. همچنین برای ایجاد تعهد و مسئئولیت بیشتر می‌توانید در صورت انجام ندادن کار و نخواندن درس به عنوان تنبیه خودتان را از کاری که دوستش دارید محروم کنید.

با گرسنگی یا خستگی درس خواندن

درس خواندن انرژی زیادی از مغز شما می‌گیرد. هرچه علاقه‌ی شما به درس کمتر باشد، میزان انرژی که باید صرف کنید هم بیشتر می‌شود.

دروسی که به آن‌ها علاقه ندارید را در زمانی بخوانید که انرژی شما زیاد است و سرحالید. خواندن این دروس هنگام خستگی و  یا حتی گرسنگی، فقط تنفر شما از آن‌ها را بیشتر می‌کند و هیچ کمکی به بهبود وضع موجود نمی‌کند.

با خستگی درس خواندن ممنوع است.

چک کردن برنامه توسط شخص دیگر

از شخصی مثل مشاور یا پدر مادرتان بخواهید برنامه‌ی شما را برای خواندن این دروس چک کنند. و در طول روز به شما یادآوری کنند تا حتما باکس مربوط به مطالعه‌ی درسی که دوست ندارید را انجام دهید.

دوره‌های پیشنهادی