7میانبر برای داشتن زندگی شاد 
فاطمه دهقانپور
۱۴۰۱/۱۱/۰۴

7میانبر برای داشتن زندگی شاد 

 

میانبرها کنترل زندگی شما را به حداکثر می‌رساند. دلیل بسیاری از ناراحتی‌ها و تردیدها در زندگی، عدم کنترل است. مثلاً من شخصاً یک مسیر پیچیده شهری و طولانی که با آن آشنا هستم را به مسیری که احتمالاً کوتاه‌تر ولی ناآشنا است، ترجیح می‌دهم.

رانندگان اتوبوس در مقایسه با رانندگان شخصی بسیار ناراضی‌تر هستند و سلامتی آن‌ها بیشتر در معرض خطر است. تنها دلیل آن هم کنترل محدود و بسیار کم بر حرکت‌های اتوبوس است.

اگر در تشریفات اداری سنتی کار کرده‌اید، ممکن است گاهی به از خود بیگانگی برسید؛ چون بر زندگی کاری‌تان کنترل ندارید. اما اگر شغل آزاد دارید و می‌توانید ساعت کاری و برنامه‌ریزی کاری‌تان را خودتان تعیین کنید در مقایسه با افراد استخدامی شادتر و خوشحال تر هستید.

هفت میانبر برای یک زندگی شاد عبارتند از

  • کنترل خود را بر زندگی تان به حداکثر برسانید
  •  تنظیم اهدافی حاصل شدنی
  •  انعطاف پذیری
  •  برقراری ارتباط نزدیک با شرکا
  •  داشتن چند دوست شاد
  •  داشتن روابط معدود و نزدیک با همکاران حرفه‌ای
  •  اجرای سبک زندگی ایده آل

افزایش کنترل بر زندگی

برای اینکه کنترل خود را در زندگی به حداکثر برسانید، باید برنامه‌ریزی و ریسک پذیری داشته باشید. مطمئن باشید سود حاصل از شادی فراتر از انتظار شما خواهد بود.

تنظیم اهداف حاصل شدنی

دومین میانبر برای رسیدن به شادی، تنظیم اهداف معقول و دست یافتنی در زندگی است. طبق تحقیقات روانشناسی از طریق چالشی معقول و اهداف نه چندان دشوار، دستاوردهای زیادی خواهیم داشت. با اهداف بسیار آسان، تنبل و تن‌آسا می‌شویم و اهداف آسان ما را به سمت عملکردهای متوسط سوق می‌دهد.

از طرف دیگر اهداف بیش از حد دشوار و اهدافی که به عذاب وجدان یا توقعات بالا می‌انجامند، دلسرد کننده هستند و ما را به جای موفقیت به شکست می‌رسانند.

همیشه سعی کنید خوشحال‌تر باشید. هنگام تنظیم اهداف خود بیشتر روی اهداف نرم و انعطاف‌پذیر تمرکز کنید. اهداف انعطاف‌پذیر که می‌توان به راحتی به آن‌ها رسید. بهتر از اهداف غیرقابل تحقق است که در آن‌ها شکست می‌خورید. حتی اگر با این اهداف دشوار عملکردتان ارتقا یابد، همیشه بین موفقیت و شادی شادی را انتخاب کنید.

انعطاف پذیری

میانبر سوم می‌گوید در مواجهه با حوادث ناگهانی که باعث مختل شدن برنامه‌ریزی و انتظارات ما می‌شود، انعطاف پذیر باشید.

جان لنون در این خصوص می‌گوید زندگی چیزی است که وقتی ما مشغول برنامه‌ریزی‌های دیگری هستیم، اتفاق می‌افتد. برنامه‌ریزی‌های‌تان برای زندگی‌تان باشد.

به هر حال برای رویارویی با زندگی آماده باشید و خوبی‌ها و بدی‌های آن را پذیرا شوید. رویدادهای زندگی را با آغوش باز و با شوق بپذیرید و آن‌ها را در برنامه‌های خود جا دهید.

پس برای آن که سطح زندگی خود را ارتقا دهید، بخش‌های برنامه‌ریزی نشده زندگی را در برنامه‌های خود بگنجانید. اگر تخیل قوی ندارید، استدلال کنید و اگر هیچ‎یک از تاکتیک‌ها موثر واقع نشد، با مواردی که کنترل آن‌ها برای‌تان سخت است، کنار بیایید و آن را با موارد تحت کنترل سازگار کنید.

برقراری ارتباط نزدیک با شریک‌های زندگی

چهارم؛ داشتن رابطه نزدیک با یک شریک شاد است. ما به گونه‌ای خلق شدیم که می‌توانیم با دیگران در ارتباطی پویا باشیم. انتخاب شریک خوب یکی از معدود تصمیمات زندگی است که شاد بودن ما را تعیین می‌کند.

قانون ۸۰ ۲۰ باید در برابر خطر و شادی تلف شده از شما محافظت کند. افرادی را که می‌توانید روی کاغذ با آن‌ها ارتباط خوبی داشته باشید، فراموش نکنید. این کار می‌تواند شادی شما را تضمین کند.

 نقش شریک زندگی‌تان را در شادی خود فراموش نکنید. برای اینکه خود و شریک زندگی‌تان شاد باشید در انتخاب خود دقت زیادی داشته باشید.

داشتن چند دوست شاد

پرورش روابط نزدیک با معدود دوستان شاد، پنجمین میانبر است. طبق قانون ۸۰ ۲۰ بیشترین رضایت شما از همه دوستان‌تان در رابطه‌تان با تعداد کمی از آن‌ها متمرکز شده است.  علاوه بر این طبق این قانون شما وقت خود را به خوبی تنظیم می‌کنید.

 یعنی وقت زیادی را صرف دوستان نه چندان خوب می‌کنید و وقت بسیار کمی را برای دوستان خیلی خوب در نظر می‌گیرید.

شما باید وقت بیشتری را در اختیار دوستان خوب خود بگذارید. همه آدم‌ها دوستان نه چندان خوبی هم دارند که بیشتر وقت آن‌ها را می‌گیرند. شما باید دوستان خوب خود را شناسایی کنید و ۸۰ درصد وقتی که برای دوستان‌تان در نظر می‌گیرید را صرف آن‌ها کنید.

در صورت امکان این زمان را بیشتر کنید و این دوستی‌های خوب را تقویت کنید. چون به شاد بودن شما بسیار کمک می‌کند.

داشتن چند دوست شاد به شما خیلی کمک می‌کند.

داشتن روابط نزدیک با همکاران حرفه ای

میانبر ششم تا حد زیادی شبیه میانبر قبلی است. همکاری‌های حرفه‌ای و مستحکم با تعداد کمی از افراد که از همراهی با آن‌ها لذت می‌برید. اگر همه همکاران یا هم رشته‌های شما در ردیف دوستان صمیمی‌تان قرار می‌گیرند، دایره دوستی‌تان را بیش از حد گسترش داده‌اید. تعدادی از همکاران شما باید جزو دوستان و همراهان صمیمی‌تان باشند.

 شما ممکن است برای کمک به یکدیگر حتی از خودتان هم مایه بگذارید. این فقط موفقیت شما را در شغل‌تان تضمین می‌کند. بلکه لذت شما را در محل کار هم بالا می‌برد.

داشتن سبک زندگی ایده آل

دستیابی به سبک زندگی دل‌خواه شما آخرین میانبر رسیدن به شادی پایدار است که به تعادلی هماهنگ میان زندگی شغلی و زندگی خانوادگی و زندگی اجتماعی نیاز دارد. این به این معناست که هدف از کار کردن شما رسیدن به کیفیت دلخواه زندگی‌تان خواهد بود.

 شما باید زمان کافی را برای شرکت در امورات خانوادگی و اجتماعی اختصاص دهید. به طوری که شادی شما در محل کار و خارج از آن به یک اندازه باشد.

 

 

دوره‌های پیشنهادی