برای موفقیت روی خودتان متمرکز شوید
فاطمه دهقانپور
۱۴۰۱/۱۲/۲۳

برای موفقیت روی خودتان متمرکز شوید

برای موفقیت روی خودتان متمرکز شوید

 اولین پیش نیاز موفقیت توانایی این است که بدون خستگی و بی‌وقفه انرژی‌های فیزیکی و ذهنی‌تان را معطوف یک چیز کنید. توماس ادیسون

جهان پر است از افرادی که در انتظار کسی هستند که بیایند و به آن‌ها انگیزه دهند تا به افرادی تبدیل شوند که می‌خواهند. باشند مشکل این است که هیچکس برای نجات آن‌ها نمی‌آید.

ویژگی رهبران

 این کار مثل این است که منتظر اتوبوس در خیابانی باشید که اتوبوسی از آن نمی‌گذرد. اگر مسئولیت زندگی‌تان را برعهده نگیرید و روی خودتان متمرکز نشوید شاید تا ابد منتظر بمانید. اغلب مردم همین کار را می‌کنند.

فقط حدود دو درصد از مردم می‌توانند به صورت کامل بدون نظارت دیگران کار کنند. به این افراد رهبر می‌گوییم. اگر تصمیم بگیرید این شخصیتی است که قرار است به آن تبدیل شوید و می توانید باشید.

برای رسیدن به اوج استعدادتان باید عادت کنید روی خودتان تمرکز کنید و منتظر دیگری نباشید که بیاید و چنین کند. خودتان باید کارهای مهم را انتخاب کنید و آن‌ها را به ترتیب اهمیت انجام دهید.

 رهبر میدان باشید

 خودتان را الگو بدانید. سطح انتظار از خودتان را بالا ببرید. استانداردهایی که برای کار و رفتارتان تعیین می‌کنید باید از استانداردهایی که هر شخص دیگری برای‌تان تعیین می‌کند، بالاتر باشد. با کمی زودتر شروع به کار کردن، کمی سخت‌تر کار کردن و کمی بیشتر ادامه دادن خودتان را مشغول کنید.

 همیشه دنبال راه‌هایی باشید که بیشتر تلاش کنید و بیش از آنچه دست‌مزد می‌گیرید کار کنید.

 عزت نفس یعنی شهرت نزد خودتان. با هر کاری که به سرانجام می‌رساند یا موفق به انجامش نمی‌شوید، عزت نفس‌تان را بالا یا پایین می‌برید. خبر خوب این است که هر وقت نهایت تلاش‌تان را می‌کنید، احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا می‌کنید.

 هر وقت از نقطه‌ای که افراد به شکل معمول دست از تلاش می‌کشند، فراتر می‌روید، عزت نفس‌تان بیشتر می‌شود.

رهبر میدان باشید.

 برای خودتان مهلت‌های خیالی درست کنید

 یکی از بهترین روش‌های غلبه بر به تعویق انداختن و انجام سریع‌تر کارهای بیشتر این است که جوری عمل کنید که انگار فقط یک روز وقت دارید تا مهم‌ترین کارهای خودتان را انجام دهید.

 هر روز فرض کنید یک پیام اضطراری دریافت کرده‌اید که فردا باید به مدت یک ماه از شهر بروید. اگر قرار باشد یک ماه شهر را ترک کنید، قبل از رفتن چه کاری را حتما انجام می‌دهید؟ جواب‌تان هرچه هست همین حالا سراغ همان کار بروید.

 راه دیگر برای تحت فشار قرار دادن خودتان این است که تصور کنید یک تعطیلات کاملا مجانی در یک تفریحگاه زیبا به شما جایزه دادند ولی مجبورید فردا صبح به تعطیلات بروید و گرنه آن را به شخص دیگری خواهند داد.

 برای اینکه بتوانید به تعطیلات بروید مصمم هستید چه کاری را تکمیل کنید؟ هر چه هست بلافاصله شروع به انجامش کنید.

راهکار افراد موفق در انجام کارها

 افراد موفق خودشان را مدام تحت فشار می‌گذارند تا در سطح بالا کار کنند. دیگران باید به افراد ناموفق بگویند چه کار کنند و آن‌ها را تحت فشار بگذارند. با تحت فشار قرار دادن خودتان می‌توانید وظایف بیشتری را بهتر و سریع‌تر انجام دهید.

با این کار تبدیل به شخصیتی با کارایی و دستاوردهای بالا خواهید شد. احساسی عالی نسبت به خودتان خواهید داشت و کم کم عادت خواهید کرد سریع کاری را تمام کنید و این ویژگی تا پایان عمر به دردتان خواهد خورد.

کارایی‌تان را دو برابر کنید

 یک روش ساده برای دو برابر کردن کارایی‌تان به این صورت است که اول از قبل برای فردا برنامه ریزی کنید. مهم‌ترین کار روزتان را انتخاب کنید و بعد اول از همه قبل از هر کار دیگری بروید سراغ آن کار.

 90 دقیقه بدون حواس پرتی کار کنید و بعد به خودتان استراحت دهید. دوباره شروع کنید و ۹۰ دقیقه کامل کار کنید. در آخر بعد از ۳ ساعت کار کردن می‌توانید به خودتان دوپامین جایزه دهید و بقیه کارهایی که دوست دارید مثل چک کردن تلفن همراه‌تان را انجام دهید.

 وقتی عادت می‌کنید هر روز صبح 3 ساعت کامل کارهای مهم‌تان را انجام دهید، کارایی‌تان را دو برابر می‌کنید. هم خودتان را از چنگ عادت چک کردن موبایل در کل روز رها می‌کنید هم با این روش دوباره کنترل زندگی‌تان را در دست می‌گیرید.

کارایی‌تان را دو برابر کنید.

 چند تمرین عملی

 یک.  برای هر کار و فعالیتی مهلت اصلی و فرعی تعیین کنید. برای خودتان سیستم اجبار ایجاد کنید. استانداردهای‌تان را بالا ببرید و خودتان را رها نکنید. وقتی برای خودتان مهلت تعیین کردید، دنبالش کنید و سعی کنید به آن برسید.

 دو.  قبل از شروع کار تمام مراحل کار یا پروژه‌های مهم را بنویسید. مشخص کنید چند ساعت و چند دقیقه برای تکمیل کار لازم است و با خودتان مسابقه بدهید به مهلت‌هایتان برسید. به بازی تبدیل کنید و سعی کنید ببرید

سه. اهداف موفقیت و کارایی بالای‌تان را در ذهن داشته باشید. قبل از انجام هر کاری از خودتان بپرسید آیا این کار کمک می‌کند یکی از مهم‌ترین اهداف برسم یا فقط وقتم را تلف می‌کند.

 

دوره‌های پیشنهادی