راز ۲۰ شدن در امتحان نهایی
فاطمه دهقانپور
۱۴۰۲/۰۱/۰۷

راز ۲۰ شدن در امتحان نهایی

راز ۲۰ شدن در امتحان نهایی

 به دلیل ۴۰ درصد قطعی معدل نهایی در نتیجه قبولی کنکور، اهمیت تشریحی خواندن و نتیجه یک امتحان تشریحی خوب، امسال خیلی بیشتر از سال‌های پیش است. علاوه بر این دروس عمومی دیگر درصدی در کنکور ندارند و تنها فرصتی که می‌توان  امتیاز آن‌ها را کسب کرد، امتحانات نهایی است.

 چرا باید تشریحی خواندن را جدی بگیریم؟

رقابت برای نمرات بالا در امتحانات نهایی بسیار زیاد است. در واقع هیچکس را نمی‌بینید که برای نمره ۱۶ تلاش کند. بلکه همه به دنبال نمره ۲۰ هستند تا ۴۰ درصد قطعی  تاثیر معدل در تراز آن‌ها لحاظ شود.

 شما برای کسب این ۴۰ درصد نیاز به کسب نمره بالای ۱۹ در امتحانات نهایی دارید. بنابراین کار شما ساده نیست. ممکن است شما در سال‌های قبل فقط با خواندن در شب و روز قبل از امتحان نمرات خوبی کسب کرده باشید؛ اما امسال نمی‌توان این ریسک را کرد و باید امتحانات نهایی را جدی بگیرید.

امتحان دادن نیاز به مقدمات دارد.

 تاثیر ۴۰ درصدی معدل چگونه است؟

 شما در آزمون کنکور با درصد ۵۰ برای هر درس، رتبه خوبی در هر رشته می‌آورید اما در مورد امتحانات نهایی اینطور نیست و برای تاثیر آن‌ها و تعیین مثبت آن‌ها در سرنوشت کنکور، حتما باید به نمرات بالا فکر کنید. صرفاً با پاس کردن درس یا کسب نمره متوسط مثل ۱۶ نتیجه خوبی نمی‌گیرید.

 سخت شدن امتحانات تشریحی

 تا دو سال قبل امتحانات نهایی ساده‌تر بود و دانش آموز فقط با حل نمونه امتحانات دوره‌های قبلی به راحتی به نمره ۱۷ و ۱۸ می‌رسید و با کمی تلاش بیشتر می‌توانست به نمره ۱۹ یا حتی بالاتر هم فکر کند.

اما اکنون با توجه به تغییراتی مثل حذف شدن دروس عمومی از کنکور و تاثیر قطعی نمرات نهایی و رقابت شدیدی که بین دانش آموزان برتر وجود دارد به احتمال زیاد شاهد مفهومی شدن سوالات امتحانات نهایی خواهیم بود.

لازم به ذکر است این تغییرات آنقدر چشم‌گیر نیست که جای نگرانی داشته باشد و مفهومی بودن لزوماً به معنای سخت بودن سوالات نیست اما این‌ها دلیل نمی‌شود که خواندن تشریحی را سرسری بگیرید و آن را برای روزهای قبل از امتحان باقی بگذارید

 تاثیر امتحانات نهایی بر روحیه شما

 با توجه به نزدیک بودن امتحانات نهایی به کنکور نتیجه شما در این امتحانات تاثیر زیادی در روحیه‌تان دارد. یعنی شما با خوب دادن امتحانات نهایی به آرامش خاطر می‌رسید و برای کنکور انرژی و انگیزه مضاعف می‌گیرید.

 اما با خراب کردن این امتحانات احتمالاً استرس شما برای کنکور بیشتر می‌شود و ممکن است فاصله بین امتحانات نهایی تا کنکور را حتی کمتر و بی‌انگیزه‌تر درس بخوانید. پس همه تلاش‌تان را برای یک امتحان نهایی فوق العاده به کار ببندید و واضح است که باید تشریحی خواندن را از همین امروز جدی بگیرید.

تفاوت تستی خواندن با تشریح خواندن چیست؟

 اشاره کردیم که تنها نکته سختی امتحانات نهایی ممکن است مربوط به مفهومی شدن سوالات باشد؛ اما کسی که مفهومی درس می‌خواند برای او جای هیچ نگرانی نیست چرا که کسی که مفهوم درس را بلد باشد، یعنی یادگیری او در آن درس کامل شده است پس هر نوع سوال چه تستی چه تشریحی را می‌تواند جواب دهد.

 اما برای کسب یک نمره عالی در امتحان تشریحی و یا رسیدن به درصد بالا در امتحان تستی بر مسلط بودن به یک سری تکنیک و راه حل نیاز است. این تکنیک‌های تستی و تشریحی رمز رسیدن به درصد بالا و حتی نمره بالا است.

 اهمیت یادگیری مفهوم درس

  اگر شما مفهوم را به خوبی بلد باشید و به اندازه کافی تمرین و تکرار کرده باشید تا حدی که کاملاً به درس مسلط باشید قسمت سخت و مهم مسیر را طی کرده‌اید.

 اگر زمینه تشریحی شما قوی باشد، قطعاً زمینه تستی‌تان هم قوی است. چرا که هر دوی این دو به مفهوم و فهم و یادگیری کامل درس بستگی دارد.

 اهمیت خواندن کتاب درسی

 برخلاف تستی خواندن شما به سراغ درسنامه کتاب تستی و یا جزوه کنکوری معلم‌تان می‌روید باید برای تشریحی خواندن و گرفتن نمره بالا در امتحان نهایی به سراغ کتاب درسی بروید.  خط به خط و کلمه به کلمه کتاب تستی اهمیت بسیار زیادی دارد و شما نباید از خواندن هیچ چیز غافل شوید حتی بخش‌هایی که به نظرتان بسیار ساده هستند.

در دروس حل کردنی مثل ریاضی و فیزیک تمام مسائل و تمرینات و مثال‌های کتاب مهم هستند. حتماً همه آن‌ها را یک بار خودتان به تنهایی از ابتدا تا آخر حل کنید.

 دروس فهمیدنی مثل زیست، مفاهیم شیمی، فلسفه، سرفصل‌های درس را برای خودتان توضیح دهید و مطمئن شوید که آن‌ها را فهمیده اید. همانطور که اشاره شد احتمال طرح سوالات مفهومی از این بخش‌ها بیشتر است.

 و در دروس عمومی  همه متن کتاب را دقیق بخوانید.

در سوال تشریحی به جزییات زیاد توجه میشود.

تفاوت سوالات تشریحی با تستی

 در سوال تستی به جزئیات توجه بیشتری می شود در نتیجه شما هنگام خواندن سوال و گزینه‌ها باید دقت بسیار زیادی به خرج دهید و نکته‌سنجی بالایی داشته باشید.

 در سوالات تستی قیدها، کلمات و فعل‌ها مخصوصاً در درسی مثل زیست شناسی و شیمی اهمیت بسیار زیادی دارند.

 سوال تستی گزینه دار است و شما با توجه به گزینه های دیگر می توانید به یک الگو برای حل سوالات برسید و احتمال این که بتوانید به سوال پاسخ دهید بالاتر است.

 زمان پاسخگویی به سوال تستی محدود و کوتاه است شما نهایتاً میتوان برای هر سوال تستی در دروس تخصصی سه دقیقه زمان بگذارید.

ویژگی‌های سوالات تشریحی

 اما در سوالات تشریحی نوشتن زیاد و دادن توضیحات زیاد برای پاسخ ملاک است. شما باید صفر تا صد سوال را خودتان حل کنید و گزینه برای راهنمایی و گرفتن الگو وجود ندارد و اگر سوالی را اصلاً بلد نباشید شانس پاسخگوی شما تقریبا صفر است.

 زمان پاسخگویی به سوالات تشریحی بیشتر است. فرضا شما برای یک امتحان تخصصی حدود دو ساعت وقت دارید و در این دو ساعت می‌توانید برای هر سوال به اندازه کافی وقت بگذارید.

 در تشریحی مهارت نوشتن خیلی مهم است. شما باید در طول سال نوشتن خود را تقویت کنید اینکه هرچه بلد هستید را به روی کاغذ بیاورید در امتحانات تشریحی هیچ وقت راه حل یا توضیحات خودتان را خلاصه نکنید.

 در درسی مثل ریاضی و فیزیک حتماً برای حل مسائل خلاصه داده ها را بنویسید. سپس فرمول مربوطه و بعد از آن داده‌ها را در فرمول جایگذاری کنید. حواس‌تان باشد نوشتن واحد پارامترها و رسیدن به جواب آخر صحیح در نمره شما تاثیر دارد. پس از نوشتن هیچ چیز غافل نشوید.

 پله های تشریحی خواندن برای یک امتحان نهایی خوب

 فهم دقیق درس

 توضیح دادن آن مفهوم به خودتان

 مهارت کامل نوشتن

حل کامل یک نمونه امتحان تشریحی و تصحیح آن

دوره‌های پیشنهادی