تاثیر نگرش مثبت بر زندگی شما
فاطمه دهقانپور
۱۴۰۱/۱۲/۲۵

تاثیر نگرش مثبت بر زندگی شما

چگونه نگرش مثبت ایجاد کنیم؟

شکسپیر می‌گوید هیچ چیز به ذات خوب یا بد نیست. تفکر با آن چنین می‌کند. نگرش بیش از استعداد عامل رشد است. هرچه مثبت‌تر و سازنده‌تر باشید، بیشتر مورد علاقه و احترام اطرافیان قرار می‌گیرید، حقوق بیشتری می‌گیرید و سریع‌تر ارتقا می‌یابید. افراد بیشتری شما را دوست دارند، از شما حمایت می‌کنند و می‌خواهند کنارتان باشند تا با شما همکاری کنند.

 هرچه مثبت‌تر باشید اثرگذاری و تسلط بیشتری بر دیگران دارید. مانند گل‌هایی که در آفتاب می‌رویند. مردم پذیرای افراد خوش برخورد و گرم هستند.

 مردم گفتار و رفتارتان را فراموش می‌کنند؛ اما احساسی که در آن‌ها به وجود آورده‌اید را هرگز فراموش نمی‌کنند.

 خوشبینی را بیاموزید

85 درصد موفقیت و پیشرفت به نگرش بستگی دارد. بر اساس نظر مارتین سلیگمن از دانشگاه پنسیلوانیا مهم‌ترین ویژگی موثر در موفقیت و شادی خوشبینی است. خوش بینی از آن ویژگی‌هایی است که نه تنها قابل اندازه گیری بلکه آموختنی است.

 چگونه می‌توانید خوشبین شوید؟ شما همان چیزی می‌شوید که اغلب به آن فکر می‌کنید. برای اینکه خوشبین شوید، باید مانند آن‌ها فکر کنید تا نهادینه شود. به نظر شما خوشبین‌ها چگونه فکر میکنند؟ آیا خوشبینی با واقع‌گرایی تفاوت دارد؟

 به خواسته‌های خود فکر کنید

  افراد موفق و خوشبین اغلب اوقات به خواسته‌های خود و روش دستیابی به آن‌ها فکر می‌کنند. آن‌ها به اهداف خود و گام‌هایی که باید هر روز و هر ساعت برای رسیدن به آن بردارند، فکر می‌کنند.

 هر گامی که به سوی هدف مهم خود بر می‌دارید، باعث می‌شود خود را مثبت‌تر، قدرتمندتر و خوشبین‌تر احساس کنید.

 ذهن خودآگاه می‌تواند صدها فکر را به ترتیب ذخیره کند؛ اما هر لحظه فقط می‌تواند یک فکر داشته باشد. مثبت یا منفی اگر به طور کامل ذهن خود را با افکار مثبت درباره هدف و اقدامات خاص برای دستیابی به آن پر کنید، به طور خودکار سد راه افکار منفی می‌شوید.

 یکی از بزرگترین موفقیت‌ها این است که هر لحظه از صبح ظهر و شب به اهداف‌تان فکر کنید. هرگاه تجربه‌ای منفی داشتید، به هدف‌تان فکر کنید. هرگز به عقب نشینی فکر نکنید. هر گاه ناامید شدید، به هدف‌تان فکر کنید. برای متوقف کردن افکار منفی به هدف‌تان فکر کنید. تا وقتی این عادت خودکار و آسان شود.

به خواسته‌های خود فکر کنید.

در جستجوی درس‌های ارزشمند باشید

 در هر عقب نشینی یا مشکل به دنبال درسی ارزشمند باشید. هر مشکل یا مانع یک یا چند درس ارزشمند به دنبال دارد. وقتی به دنبال آن درس و آموختن از آن شرایط هستید، در ذهن شما مثبت باقی می‌ماند و کنترل کامل احساسات‌تان را در دست دارید.

 مدام ذهن‌تان را تغذیه کنید

 مدام ذهن خود را با بایدها و اطلاعات مثبت تغذیه کنید. کتاب ها و مقالات مثبت بخوانید. اطلاعاتی که به شما کمک کنند تا زندگی و کارتان را بهبود ببخشید. با موبایل در اتومبیل و هر جای دیگر به برنامه‌های صوتی آموزشی و مثبت گوش دهید.

 در گفت و گوها سمینارها و کارگاه‌های مثبتی شرکت کنید که در آن‌ها با درس‌های ارزشمند و سازنده آشنا می‌شوید و می‌توانید برای بهبود کیفیت زندگی از آن‌ها استفاده کنید.

 نگرش‌تان را کنترل کنید

 نگرش شما از دو بخش تشکیل شده است. در نگرش‌تان نسبت به خود و دیگران خود را فردی ارزشمند، خوب و شایسته بدانید. خوشبین‌تر، مثبت‌تر و موفق‌تر خواهید بود.

 هر چه نگرش مثبت‌تری نسبت به خود داشته باشید، نگرش مثبت‌تری هم به دیگران دارید. این دو با هم رابطه دارند. به نظر می‌رسد ارتباط تنگاتنگی بین این دو نگرش وجود دارد.

به دیگران نیاز دارید

 هر موفقیت کاری به کمک و همکاری دیگران و تعداد زیادی از آن‌ها نیاز دارد. امروزه مردم فقط وقتی به شما کمک می کنند که خودشان بخواهند یا اینکه که مجبور باشند. وقتی رفتار مثبتی با دیگران دارید به دنبال خوبی‌ها هستید.

 با دیگران همدردی می‌کنید و سوالات زیادی می‌پرسید. آن‌ها با شما صمیمی می‌شوند و مشتاقانه از شما تاثیر می‌گیرند. دوست دارند به شما کمک کنند و با شما کار کنند.

چند سال پیش انستیتوی تکنولوژی کارنگی مطالعه‌ای انجام داد و دریافت دلیل اخراج ۹۵ درصد افراد از شرکت‌های بزرگ در یک بازه ۱۰ ساله عدم توانایی در کنار آمدن با دیگران بود. این اخراج‌ها به علت نگرش منفی آن‌ها صورت می‌گرفت و ارتباطی به عدم صلاحیت‌شان نداشت.

 افرادی که نگرش مثبت دارند همیشه ارتقا می‌یابند و به جایگاه‌ها و مسئولیت‌های بالاتر می‌رسند. زیرا رهبران سازمان ترجیح می‌دهند افراد مهربان‌تر و بهتری در کنار خود داشته باشند. پس سعی کنید با اطرافیان‌تان تعامل خوبی داشته باشید.

به دیگران نیاز دارید.

 تمرین عملی

 به اهداف خود و گام‌هایی که هر روز و هر ساعت باید برای دستیابی به آن‌ها بردارید، فکر کنید. نوشتن این اهداف به شما کمک می‌کند تا همیشه آن‌ها را به خود یادآوری کنید. مدام ذهن خود را از افکار مثبت درباره آن اهداف پر کنید تا به شخصی کاملا مثبت تبدیل شوید.

 از شرایط سخت فعلی چه درسی می‌توان گرفت؟ در آن درس به دنبال چیزی ارزشمند باشید تا در موفقیت بیشتر آینده به شما کمک کند.

 

دوره‌های پیشنهادی