بهترین استراتژی برای دیدن فیلم‌های درسی چیست؟
فاطمه دهقانپور
۱۴۰۲/۰۲/۰۴

بهترین استراتژی برای دیدن فیلم‌های درسی چیست؟

 در فضای فعلی کنکورابزارهای متفاوتی برای یادگیری در اختیار دانش آموزان است. ابزارهایی که هرسال پیشرفته‌تر و به روزتر می‌شوند. استفاده از این ابزارها اگر چه که کار را بسیار راحت‌تر کرده‌اند اما معایب و مزایای خودش را هم به همراه دارد.

دوره‌ای بود که داوطلبان کنکور فقط با خواندن و تسلط بر مفاهیم کتاب درسی می‌توانستند در کنکور نتیجه بگیرند. کم کم کتاب‌های کمک درسی به بازار آمد و بعد از آن به خصوص در دوران کرونا فیلم‌های آنلاین همه گیر شد و اکنون این امکان فراهم است که بچه‌ها مطالب را در بالاترین سطح و با بهترین اساتید از طریق فیلم‌های آموزشی یاد بگیرند.

 آموزش آنلاین و مبتنی بر دیدن فیلم‌های آموزشی یک سری نقاط مثبت و یک سری نقاط منفی دارد ما همه را برای‌تان شرح می‌دهیم تا بتوانید با آگاهی کامل انتخاب کنید و تصمیم بگیرید.

تهدید و فرصت بودن امکانات

 زیاد بودن امکانات و پیشرفته بودن آن‌ها هم فرصت تلقی می‌شود و هم تهدید. به فرصت است زیرا اگر شما در فصل یا درسی احساس نیاز کنید، می‌توانید بلافاصله مشکلات آن را با دسترسی به کلاس‌ها حل کنید.

 تهدید و چالش است زیرا امکانات و ابزارها زیاد شده اما زمان شما همان زمان کم و محدود است. شما همان زمان یک ساله یا نهایتاً دو ساله را در اختیار دارید. و قطعا نمی‌توانید همه فیلم‌های کلاس‌ها را ببینید و همه کتاب‌های کمک آموزشی را بخوانید. چرا که همه این‌ها موجب صرف وقت می‌شود.

بهترین صورت دیدن کلاس آنلاین مبتنی بر رفع اشکال است.

راه حل چیست؟

هر فرد باید با توجه به شناختی که از خودش، سبک یادگیری‌اش و شناخت نقاط ضعف و قوت خودش در هر درس دارد، یک سری ابزارها را انتخاب کند و یک سری دیگر را کنار بگذارد و با تلاش و کوشش زیاد درس خود را قوی کند. اگر شما به صورت پیش فرض هم همه کتاب‌ها فیلم‌ها و کلاس‌ها را در اختیار داشته باشید از نظر زمانی و حجمی نمی‌توانید روی همه آن‌ها کار کنید.

بهترین استراتژی دیدن فیلم کلاس

 بهترین صورت دیدن کلاس آنلاین کلاس مبتنی بر رفع اشکال است. فرض کنید شما جزو افرادی هستید که می‌خواهید از صفر شروع کنید و از نظر خودتان پایه بسیار ضعیفی دارید و به طور پیش فرض زمان سه ساله یا حتی بیشتر را در نظر گرفته‌اید.

 شما همه کلاس‌ها را ثبت نام می‌کنید و کلاً مشغول کلاس دیدن هستید. کلاس‌ها را هم یاد می‌گیرید و احساس می‌کنید یادگیری شما در درس‌ها کامل است؛ اما بعد از مدتی می‌بینید پیشرفتی در وضعیت درسی شما حاصل نمی‌شود.

 علت این است که شما مطالعه شخصی ندارید و تلاشی برای یادگیری نمی‌کنید. حتی اگر کلاس آنلاین ثبت نام می‌کنید بازهم باید زمان مشخصی را برای درس خواندن و تست زدن کنار بگذارید و نباید از اهمیت زیاد این موضوع غافل شوید.

 اکثر کسانی که در مسیر کنکور به موفقیت رسیدند و رشته های خوب در دانشگاه‌های خوب قبول شدند، ساعت مطالعه بالا و تعداد تست زیاد در عملکرد آن‌ها جزو جدا نشدنی بوده است. آن‌ها خودشان با درس‌ها سر و کله زدند و درس را یاد گرفتند.

راز اثر بخشی کلاس‌ دیدن

 فیلم دیدن کلاس مثل سریال یا فیلم دیدن نیست. فکر نکنید چون هزینه کردید و با بهترین استاد کلاس گرفته‌اید، موفقیت شما تضمین شده است. هر چقدر هم استاد قوی باشد و خوب درس بدهد، شما باید خودتان روند یادگیری درس را با ابزارهای تست زنی طی کنید و بر هر سرفصل کامل مسلط شوید.

 یادتان باشد تا خودتان دست به قلم نشوید و با مباحث سروکله نزنید هیچ اتفاق مثبتی نمی‌افتد. یادگیری روندی تکاملی است و باید مدام با تمرین و تکرار تثبیت شود. حتما لازم است تعداد زیادی تست و سوال حل کنید تا بر درس مسلط شوید.

اول خودتان بخوانید بعد به سراغ فیلم بروید.

دیدن کلاس مبتنی بر رفع اشکال

 تصور کنید فصل دینامیک را مطالعه کرده و تعدادی تست زده‌اید، اما احساس می‌کنید درس را خوب نفهمیده‌اید. همان طور که می‌دانید، پیش نیاز دینامیک فصل کار و انرژی سال دهم است و شما با سرفصل‌های نیرو و انرژی مشکل دارید و برای‌تان هضم نمی‌شود.

 در این زمان بعد از خواندن درسنامه و حل چند تست اگر دیدید درس را یاد نمیگیرید، وقت ان است که ویدیوهای مربوط به کار و انرژی و دینامیک را ببینید. اما یادتان باشد یادگیری اولیه شما نباید با فیلم و کلاس آنلاین باشد.

 حتما باید اول خودتان بخوانید و تست بزنید اگر نفهمیدید بعد به سراغ فیلم و کلاس بروید.این بهترین استراتژی استفاده از فیلم‌های آنلاین است که هم در وقت شما و هم در انرژی‌تان صرفه‌جویی می‌کند و بیشترین بازدهی را برای شما دارد.

 پس خودتان را بشناسید و نقاط ضعف و قوت‌تان را درس به درس و فصل به فصل مشخص کنید. هر مطلبی که برای‌تان غیر قابل فهم و هضم است، فیلم‌های مربوط به همان بخش را ببینید. لزومی ندارد برای دروسی که در آن‌ها قوی هستید و یاد گرفته‌اید، فیلم آموزشی ببینید. می‌توانید آن زمان را صرف تست زنی کنید.

 

دوره‌های پیشنهادی