چطور هر چیزی را کامل یاد بگیریم؟
فاطمه دهقانپور
۱۴۰۲/۰۱/۰۷

چطور هر چیزی را کامل یاد بگیریم؟

چطور هر چیزی را کامل یاد بگیریم؟

 یادگیری یک روند طبیعی است. و در طول زندگی ادامه دارد،. یادگیری معمولاً به تجربیات عملی وابسته است که به معنای تمرین فیزیکی است و این کار با تکرار صورت می‌گیرد که یکی از راه‌های یادگیری است. شخصی که می‌تواند کتاب را با سرعت زیاد بخواند و حافظه تصویری دارد. قابل تحسین است. حافظه‌ی تصویری بدون تلاش ممکن نیست.

 شخصی که دارای چنین حافظه‌ای است وقت زیادی را صرف خواندن و تمرین کرده است. همین خواندن به نوبه خود دانش او افزایش می‌دهد و حافظه را تقویت می‌کند.

هر کس توانایی یاد گرفتن را دارد و می‌تواند خود را به عنوان یک دانش آموز تقویت کند. در جامعه‌ای که مبتنی بر افزایش دانش است. افزایش مهارت یادگیری مادام العمر اهمیت زیادی دارد. در آینده به منظور پیشرفت در جهت سرعت سرسام‌آور تغییرات و تکنولوژی یادگیری یک یا چند موضوع کافی نیست.

 یادگیری مادام العمر کلیدی برای آینده است و فرد یادگیرنده را قادر می‌کند تا با استعدادی که دارد به طور کامل دست پیدا کند. یادگیری مادام‌العمر خودباوری و ایجاد فرصت‌های شغلی را که نیاز به حفظ رقابت در اقتصاد جهانی دارد، افزایش می‌دهد. در آینده با حرفه‌ای برخورد می‌کنیم که تنها با یک مهارت بتوان آن را انجام داد.

 راه برخورد با چنین مشکلی این است که مهارت‌های خود را از طریق یادگیری مادام العمر تقویت کنیم. جهت سازگاری با تغییرات و قدرت ابتکاری که آینده در اختیارمان می‌گذارد، لازم است که مهارت‌های جدید را یاد بگیریم.

 از این طریق گونه یادگیری‌ها است که فرد رشد می‌کند. یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که باید کسب شود، فراگیری این مطلب است که چگونه یاد بگیریم.

 در دنیایی که با تغییرات زیادی همراه است، با ارزش‌ترین سرمایه گذاری می‌تواند سرمایه گذاری روی یادگیری و خودسازی باشد. همه ما دوست داریم یاد بگیریم که با کمک آن بتوانیم دنیایی را که در آن زندگی می‌کنیم، درک کنیم.

 همه ما از افرادی از دوستان و همسالان را می‌شناسیم که وقت و انرژی زیادی را صرف یادگیری کردند، به عنوان مثال تعمیر یک ماشین کهنه و قدیمی، تزیین اتاق خواب، یا حتی یادگیری یک زبان خارجی نیاز به وقت، انرژی، علاقه و هزینه زیادی دارد.

 علاوه بر اینکه دقت و توجه زیادی را می‌طلبد، در نهایت زمانی که فرد ماشین تعمیر شده را میبیند، دکوراسیون کامل شده اتاق را تماشا می‌کند و یا وقتی که با دیگران به وسیله یک زبان خارجی ارتباط برقرار می‌کند، لذت زیادی می‌برد. این تکمیل کار و تحسین دیگران است که کار او را ارزشمند می‌سازد.

 در مورد یادگیری مادام العمر این مسئله مطرح است که شخص انرژی، علاقه و صبر را به کار می‌گیرد تا به آن دانش برسد و این را در جهت لذت و رضایت حاصل شده شخص را ترقیب به یادگیری بیشتر می‌کند. یادگیری مادام العمر ما را مطمئن می‌کند.

 به همین ترتیب روند یادگیری ادامه دارد و این یادگیری آگاهانه است و به طور اتفاقی و بدون برنامه ریزی نیست. در حالی که اگر مطالبی را به طور طبیعی و یا تصادف یاد بگیریم، ممکن است بدون حاصل و بدون کارایی باشد. این مسئله کنترل مراحل یادگیری را بسیار ضروری و حیاتی می‌سازد. یادگیری مادام‌العمر کاری اساسی است که پایه‌های پیشرفت شخص و زندگی موفقیت‌آمیز را بنا می‌کند.

 توجه داشته باشید که یادگیری در دراز مدت صورت می‌گیرد. خصوصاً یادگیری مهارت به کمک انعکاس آموخته‌ها و سنجش آن‌ها با یکسری ملاک و معیارها می‌توان دریافت آموخته‌های ما چه اندازه است اگر به طور منظم انجام دهیم. می‌توانیم بفهمیم که چقدر می‌دانیم.

چرخه یادگیری خیلی مهم است.

چرخه یادگیری

 درست است که بسیاری از افراد نمی‌دانند که چگونه می‌توانند به گونه‌ای کارآمد مطالب را یاد بگیرند، هر چند که سال‌های زیادی را صرف آموختن کرده باشند، در خصوص یاد گرفتن مهارت یادگیری برای موفقیت الزامی است.

 یاد گرفتن یادگیری شامل توانایی و رغبت هدایت و کنترل مراحل یادگیری به وسیله خود است. زمانی که به عنوان یادگیرنده پیشرفت می‌کنید، به این امر پی می‌برید که عمل یادگیری، تخیل، کنجکاوی، میل و علاقه شما را نسبت به دانش برانگیخته می‌کند. یکی از این مراحل دستاورد چرخه یادگیری است.

 چرخه یادگیری یعنی کنجکاوی، شور و هیجان و اشتیاق. جدیت و علاقه زیاد آنقدر تکرار می‌شوند تا منجر به کشف و سپس منجر به یادگیری شوند.

 برای باقی ماندن در این چرخه و یادگیری مستقل باید بسیار آزمایش کنید، مطالعه کنید در تحقیق کردن و عمل کردن مرتکب آزمون و خطا شوید. پاسخ‌های زیادی برای مشکلات پیچیده پیدا کنید. از طریق مطالعه تحریک عقلانی شوید و در نهایت به کشف و یادگیری برسید.

 

 

دوره‌های پیشنهادی