روش های مطالعه درس زبان

درس زبان انگلیسی یکی از دروس عمومی است که بخش‌های مختلف آن نیازمند مهارت‌های متفاوتی است. در روش‌های مطالعاتی هر بخش در درس زبان‌ آموزش مهارت‌های آن بخش صورت می‌پذیرد.

همه دروس با توجه به نوع محتوا و میزان اهمیت آن درس در کنکور سراسری، دارای روش مطالعه اختصاصی هستند. درس زبان انگلیسی، یکی از دروس عمومی است که با کمی توجه و تغییر در روش مطالعه می‌توان نتیجه خوبی از آن کسب کرد. عموماً دانش­‌آموزان دروس عمومی را دروس حفظی قلمداد کرده و مطالعه آن‌ را به ماه­‌های آخر موکول می‌کنند، اما ویژگی­‌هایی که درس زبان را از سایر دروس عمومی متمایز می‌کند، لزوم درک کافی عبارات و پاراگراف­‌ها است که نیاز به تسلط بالا بر این درس داشته و جز با مطالعه مستمر ممکن نیست.

سوالات این درس شامل چهار قسمت است:

 • گرامر (۴ سوال)
 • واژه (۸ سوال)
 • کلوزتست (۵ سوال)
 • ریدینگ (۸ سوال)

بررسی بهترین روش‌های تسلط بر هر بخش

 • گرامر:
  یکی از بهترین روش‌های مطالعه در این بخش، خلاصه نویسی است. پس از مطالعه کامل کتاب، جزوه و درس­نامه نکات مهم را خلاصه کرده و به طور مستمر طی زمان‌های آتی آن‌ها را مطالعه کنید تا به مرحله تثبیت برسید. سپس به سراغ تمرین‌های گرامر کتاب درسی و بعد به سراغ تست­‌ها بروید.
  راهکار کاربردی: پس از مطالعه گرامر هر درس، ریدینگ آن ‌را مطالعه کرده و قسمت‌هایی که از آن گرامر استفاده شده مشخص نمایید تا در ذهنتان جا بیفتد.
  نکته: هنگام مطالعه ریدینگ معنی واژه‌­های ناآشنا را حدس بزنید و بعدا معنای آن‌ها را پیدا کنید.
 • واژه: استفاده از روش‌های مطالعاتی قدیمی مبتنی بر حفظ کردن طوطی­‌وار کمک­ کننده نیست.
  1. راهکار اول : لغات را با دسته­‌بندی بیاموزید و دسته‌بندی را براساس شباهت لغات (floor, flavour)، لغاتی که در یک گروه خاص قرار می‌گیرند (خوراک، پوشاک) و یا کلماتی که پسوند دارند (jobless, thoughtless) انجام دهید. این دسته‌­بندی‌ها سبب افزایش قدرت تمایز لغات و نیز  تثبیت بهتر واژه‌­ها در ذهنتان می‌شود.
  2. راهکار دوم: استفاده از لغات در جمله سبب آشنایی با نحوه ‌کاربرد آن‌ها است. دانستن اسلوب جمله‌­سازی می‌تواند یک ابزار کمکی قوی برای پاسخ به تست‌های لغت باشد. این روش، ماندگاری لغات در ذهن شما را افزایش می‌دهد.
  نکته: در استفاده از این روش‌ها دچار وسواس نشوید و به سراغ لغاتی که معنای آن‌ها را از قبل می‌دانید نروید، این روش‌ها برای تسریع حفظ لغاتی است که معنای آن­ها را نمی‌دانید.
 • کلوزتست : کلوزتست ترکیبی از انواع سوالات است و می‌تواند از بخش گرامر و حرف‌اضافه یا واژه باشد. راهکار‌هایی که در روش مطالعه این بخش بسیار کمک­‌کننده­‌ اند:
  1. یافتن مفهوم کلی
  2. دانستن حروف اضافه همراه هر فعل: می‌توانید به راحتی با توجه به حرف اضافه به کار رفته در صورت سوال، فعل را تشخیص دهید و بدون نیاز به دانستن معنای فعل، تست را بزنید. (کاربرد دیگر حروف اضافه در حل تست‌های گرامر و واژه است، زیرا بسیاری از این حروف، معنای واژه را به کلی تغییر می‌دهند. مثلا لغت look after به معنای مراقبت ­کردن و look for به ‌معنای جستجوکردن است، با اینکه هر‌دو از فعل look ساخته شده­‌اند ولی تفاوت معنایی بسیاری میان آن‌ها وجود دارد.)
  3. حذف قسمت­های اضافه مانند قیدها از جملات: بسیاری از طراحان برای ایجاد ظاهر پیچیده در متن، قیود دشواری را به آن اضافه می‌کنند، اگر معنای واژه­‌ای را نمی‌دانستید هول نکنید و اگر واژه­‌ای است که جزو ساختار اصلی جمله نیست، آن‌ ‌را حذف کنید. سپس با استفاده از اجزای اصلی جمله به حل تست بپردازید.
  4. دانستن زمان و نوع افعال و انواع جمله(active,passive) در پاسخ به تمامی بخش‌ها بسیار کمک­ کننده خواهد بود.
 • ریدینگ: این بخش، غول مرحله‌ آخر زبان است و بسیاری از داوطلبان به ‌دلیل زمان­بندی نامناسب در پاسخ­‌دهی به بخش‌های قبلی از آن باز می‌مانند یا در مواجه با متن‌های بعضاً طولانی این قسمت، عطای آنرا به لقایش بخشیده و منصرف می‌شوند. داوطلبی که هوشمند باشد و با روش مطالعه و روش روبه‌رو شدن با انواع ریدینگ ها بلد باشد و با تمرینات مستمر به تسلط در این بخش برسد، %32 این بخش را نیز به راحتی کسب می‌کند. از این بخش، تست‌های متنوعی طرح می‌شود که سوالات main idea پای ثابت بوده (معمولا یک تست) و برای پاسخ دهی به این دسته از سوالات، معمولاً خواندن جمله اول و آخر متن و یکی دو جمله پاراگراف وسط، راه­گشاست.
  نکته بسیار مهم: اگر به لغتی ناآشنا برخوردید با وسواس بی‌­مورد زمان را تلف نکنید، با فهمیدن مضمون متن می‌توانید معنای آن‌ها را حدس بزنید. مهم‌ترین موضوع برای مسلط شدن بر ریدینگ، تمرین زیاد و مستمر است زیرا سبب افزایش سرعت متن­‌خوانی شده و ترستان را از متن‌های طولانی از بین می‌برد.

در پایان، کلید پیشرفت در این درس این است که ناامید نشوید و توقع پیشرفت ناگهانی از خود نداشته باشید. مطمئن باشید که استمرار مهم‌ترین رکن تسلط بر هر درس و مبحثی است.

نظرات کاربران

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت‌نام کنید.