چرا باید گوشی و فضای مجازی را برای یک کنکوری محدود کنیم؟

امیدواریم بتوانید از این نکات استفاده کنید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن ، کنککور را پشت سر بگذارید و بتوانید برای هدف های بزرگی که دارید قدم بردارید

دانش آموزانی که زمان کنکور آنها فرا رسیده است ، باید بتوانند حجم زیادی از مطالب درسی شان را بخوانند ، به مطالب آنها کاملاً مسلط شوند و در کمترین زمان برایکنکور آماده باشند. 

افرادی که کنکوری هستند ، برای اینکه بتوانند مسیر کنکور خود را با موفقیت سپری کنند باید فعالیت های روزانه خودشان را با برنامه ریزی دقیق و هوشمندانه پیش ببرند. اما یکی از موانع در یادگیری و به خصوص میزان زمان اختصاص یافته برای این موضوع ، گوشی تلفن همراه و فضای مجازی هستند .

در ایم مقاله قصد داریم درمورد این موضوع بیشتر با هم صحبت کنیم و کمی دقیق و جزئی تر به این مسئله بپردازیم.

کنکور

تاثیر منفی برای یاد گیری مطالب

فضای مجازی ، شبکه بزرگی از ارتباطات را شامل می شود. هر بار که وارد فضای مجازی میشوید مثل این می ماند که با دوستان خود به بازار رفته اید و در این حالت نیز فکر شما به حرفهای دوستانتان مشغول می شود و درگیر هر کدام از سرگرمی های بازار می شود. حالا در ذهن خود تصور کنید که در کنار گوشی موبایل ، میخواهید کتاب هم به دست بگیرید و مطالعه کنید ! آیا می توانید با این شرایط به درستی بر روی مطالب کتاب تمرکز کنید و موارد آن را به خاطر بسپارید؟

فضای مجازی مثل بازار سرگرم کننده است... از طرفی برای ما درگیری های ذهنی را به وجود می آورد که در اغلب اوقات ، این درگیری های ذهنی اصلا به سود ما نیستند و هیچ چیز مثبتی به ما اضافه نمیکنند. اما مشخص نیست با هر بار رفتن به فضای مجازی ، باعث میشود چه میزان اطلاعات انبوهی را از ایم فضا وارد ذهن خود کنیم و در این حالت دیگر تمرکزی برای درس خواندن و مطالعه باقی نمی ماند. 

مثلاً اگر شما در حال مطالعه باشید و وسط درس خواندن شما پیامی به گوشی تان ارسال شود ، فکر شما درگیر این پیام می شود و مطمئنا نمی توانید نسبت به آن پیام دریافتی بی توجه باشید ! برای همین ، وسط مطالعه خودتان میخواهید ببینید چه شخصی برای شما پیام ارسال کرده است و قطعا میخواهید جواب او را هم بدهید . و اینگونه می شود که بخش زیادی از وقت خود را به پاسخ دادن به پیام ها مشغول می کنید و حتی اگر نخواهید هنگام مطالعه ، به این پیام ها پاسخ دهید ، در نهایت ذهن شما درگیر آن پیام خواهد بود و باعث می شود که با آن کیفیتی که باید درس بخوانید نتوانید مطالعه کنید.

حتی اگر بگویید فقط پیام را ببینم ولی جوابی نمی دهم ، باز هم این حال در ذهن شما تاثیر منفی می‌گذارد و شاید تاثیر منفی آن ، از مورد قبلی بیشتر هم باشد !

فردی که کنکوری است حتی اگر تمام مطالعات خود را انجام داده باشد و بخواهد هنگام زمان استراحت از موبایل یا فضای مجازی استفاده کند ، باز هم بر روی آن تاثیر خوبی نمی‌گذارد و همچنین باید ذهن آن فرد کاملاً آرام باشد تا در تایم بعد از استراحت بتواند مطالعات خود را به درستی انجام دهد تا تمام مطالب آن درس ها در ذهنش جا بیفتد.

استفاده از گوشی موبایل در مدت زمان پیش از کنکور باعث می شود که ذهن فرد کنکوری در تمام روز مشغول باشد و از خیلی برنامه های خودش عقب بیفتد.

اما راهکار این موضوع چیست ؟

 ما در این مقاله ، در مورد راهکارهایی برای کاهش استفاده از فضای مجازی در هنگام مطالعه بیان کرده‌ایم که امیدواریم بتوانید از آنها استفاده کنید

 

4 راهکار قطعی برای مدیریت موبایل و مجازی در سال کنکور

ممکن است در سال کنکور ، برای استفاده درست از مجازی و شبکه‌های اجتماعی توانایی داشته باشید ، اما در استفاده از موبایل باید کاملا دقت کنید زیرا زیاده روی در استفاده از آن باعث می شود که بهترین تایم های مطالعه برای کنکور را از دست بدهید.

۱_حذف اپلیکیشن های اضافی

برنامه هایی که در گوشی شما اضافه است و نصب شده و به هر دلایلی ممکن است شما را به خود مشغول کند از گوشی حذف کنید. از مهمترین برنامه‌هایی که در گوشی باعث می شود ذهن ما را مشغول کند و باید آنها را حذف کنید بازی ها هستند ، به دلیل این که به قدری سرگرم کننده اند که دیگرنمی توانید گذر زمان را متوجه بشید و غرق بازی میشوید.

حذف اپلیکیشن های اضافی

اگر می خواهید هر دو هفته یکبار برای اوقات فراغت با بازی های موبایلی خودتان را سرگرم کنید ، می توانید بازی ها را در گوشی والدین نصب کنید و به آنها بگویید که فقط در زمان مشخصی از آن بازی ها استفاده کنید . برای لذت بردن از اوقات فراغت و هیجان هیجان انگیز تر شدن می توانید این کار را انجام دهید.

۲_محدود کردن شبکه های اجتماعی

از شبکه های اجتماعی گوناگون فقط یک مورد را آن هم برای ارتباط ضروری مانند ارتباط با مشاور خود نگه دارید و بقیه آنها را پاک کنید همچنین دقت داشته باشید برای ارتباط ضروری همان شبکه‌های هم که انتخاب می کنید ، پاکسازی شده باشد. یعنی همه صفحات سرگرم کننده که باعث می شود به شدت ذهنتان را درگیر کند پاک کنید زیرا باعث می شود تایم خود را با گشتن در کانال های سرگرم کننده از دست بدهید.

شبکه های اجتماعی

۳_شماره تلفن خود را تغییر دهید

کسانی که دوستان زیادی دارند که دائماً به آنها زنگ می‌زنند و یا پیام می‌دهند ، باید شماره خود را تغییر دهند زیرا با این کار به هدفی که دارید بیشتر احترام می گذارید. در سال کنکور اولین اولویت شما باید تلاش برای رسیدن به هدف تان باشد.

تلفن همراه

۴_استفاده از گوشی ساده در کنار گوشی هوشمند

اگر مجبورید تماس های تلفنی واجبی را برقراری کنید ، می‌توانید از گوشی ساده استفاده کنید. زیرا بعد از اینکه تماس تلفنی شما پایان می یابد ، فکر و ذهن شما مشغول به سایر برنامه های مجازی نمیشود و همچنین گوشی هوشمند فقط در زمان های ضروری برای شرکت در کلاسها و آزمونهای مجازی و یا ارتباط با مشاور استفاده شود.

امیدواریم بتوانید از این نکات استفاده کنید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن ، کنککور را پشت سر بگذارید و بتوانید برای هدف های بزرگی که دارید قدم بردارید . شاید انجام این کار ها برای شما کمی سخت باشد ، اما باید این را بدانید که اگر در این مقطع زمانی ، کمی به خودتان سختی بدهید ، در ادامه راه قطعا پشیمان نخواهید شد ، چرا که شما قرار است به بهترین خودتان تبدیل شوید...

 

نظرات کاربران

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت‌نام کنید.