تعیین هدف در برنامه ریزی درسی برای کنکور۱۴۰۱

برنامه ریزی برای رسیدن به موفقیت لازم و اجباری است .یکی از چالش برانگیز ترین آزمون ها کنکور سراسری است که همه افراد در زندگی با آن سروکار دارند

برنامه ریزی برای رسیدن به موفقیت لازم و اجباری است .یکی از چالش برانگیز ترین آزمون ها کنکور سراسری است که همه افراد در زندگی با آن سروکار دارند .یکی از مهمترین عناصر که باید درسال کنکوردر تمام لحظات داشت برنامه ریزی درسی است که با تکیه به برنامه ریزی درسی صحیح و اطلاع داشتن از مطالعه صحیح ،بتوانید در برابر رقبای خود پیشرفت کنید.

 تعیین هدف در برنامه ریزی درسی برای کنکور۱۴۰۱

  اکثر کسانی که کنکوری هستند در برنامه خود کمیت را بدست می آورد ،یعنی موقع برنامه ریزی به ساعت خود توجه زیادی دارند و تلاش میکنند ساعتی که مطالعه دارن ۸ تا ۱۱ ساعت در روز باشد.

مهمترین نکته برنامه ریزی و مطالعه دروس کیفیت ایست که به غیر از مطالعه صحیح چیزی دیگری نمیتواند آن را تضمین کند.

برای اینکه به برنامه ریزی استاندارد برسیم فرد باید هدف اصلی خود را تعیین کند و در راستای هدف های اصلی هدف های کوچک نیز مشخص گردد . اولین قدم برای اینکه چطور در کنکور برنامه ریزی کنیم تعیین هدف و تلاش کردن برای رسیدن به آن از مهم ترین قدم های ما می باشد. مشخص شدن هدف نهایی باعث میشود فرد انگیزه و اشتیاق برای خواندن درس پیدا کند. برای کسب موفقیت مشخص کردن هدف به تنهایی اثر بخش نیست. بلکه فرد باید مسیر رسیدن به هدف خود را رسم کند و هدف های کوتاه تری در این مسیر برای خودش در نظر بگیرد و وقتی به هدف های کوچکتر برسد به هدف اصلی خود نزدیکتر می شود.

روش برنامه ریزی درسی برای کنکور 1401

هرساله شاهد داوطلب هایی هستیم که با آرزوهای زیادی در مسیر کنکور سراسری پا می گذارند ،سپس بعد از یک سال تلاش فراوان به دلایل متفاوتی که مهمترین آن در فقدان برنامه ریزی درسی برای کنکور خلاصه می شود، نتیجه ای در ور تلاششان نمیتوانند کسب کنند . برای اینکه برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم باید اول انعطاف پذیر باشیم و همه برنامه های خود را در هر روز و هر ماه به طور دقیق انجام دهیم. علت موفق نشدن در برنامه های خود را نمی توان در یک مقاله خلاصه کرد. اما

می توان با توجه به وضعیت تحصیلی و شرایطی که فرد دارد با مطالعه صحیح طبق برنامه ریزی جامع و کامل مطابق با هدف فرد داشت.

به چه نکاتی در برنامه ریزی برای کنکور باید توجه شود؟

به چه نکاتی در برنامه ریزی برای کنکور باید توجه شود؟

ما برای کنکور سراسری باید برنامه ریزی مبحثی انجام دهیم. برنامه ریزی مبحثی یعنی برای ما تعیین می کند که در آخر هر هفته و یا هر ماه باید چه مباحثی را مطالعه کنیم .برای اینکه بتوانیم به پیشرفت خود کمک کنیم باید برای خود برنامه ریزی درسی هفتگی و یا ماهانه داشته باشیم که درآن سرفصل درس هایی که باید بخوانیم مشخص شده باشد. در کنکور برنامه ریزی مبحثی بسیار اهمیت دارد که اگر برنامه ریزی درسی صحیح داشته باشیم برای کنکور مباحث را تا قبل از عید نوروز می توان تمام کرد.

در ضمن اگر سرعت مطالعه مان را در نظر نگیریم نمیتوانیم در هر درسی برنامه ریزی مبحثی مناسبی داشته باشیم. باید توجه داشته باشیم که برنامه ریزی مبحثی کنکور را اگر با دقت انتخاب نکنیم به هدف اصلی نمی رسیم وهمچنین وقتی که انتخاب نادرست کردیم دیگر به سختی می توانیم آن را تغییر دهیم.

هنگامی که ما در یک درسی برای کنکور برنامه ریزی میکنیم طی یک ماه سرفصل های کتاب را تقسیم بندی میکنیم که آن ها را در این مدت تمام کنیم و این موضوع باید برایمان حیاتی باشد که به تنهایی بتوانیم به این اهداف برسیم به دلیل اینکه شکست به معنای شکست در برنامه درسی است البته اگر بیماری و... پیش نیاید.

بهترین زمان مناسب برای تنظیم برنامه ریزی کنکور سراسری

بهترین زمان مناسببرای تنظیم برنامه ریزی کنکور سراسری

در اصل بهترین زمان برای برنامه ریزی درسی برای کنکور شب قبل از هر روزی است که بتوانید مشکلات و نقاط ضعف خود را بدانید. مثلا اگر امروز به درستی درس نخوانده اید یعنی زمان کافی نداشتید و یا اگر مریض بودید یا مهمان داشتید و یا به هر دلیل نتوانسته اید همانطور که میخواستید درس بخوانید بهترین کار این است که ساعت پایانی همان روز یعنی هنگام شب برنامه ریزی صحیحی برای فردایتان انجام دهید.

پس از این مطالب به این پی میبریم که برای کنکور برنامه ریزی زمانی درست می باشد که با علم به وضعیت لحظه ای مان صورت می گیرد و بهترین زمان هنگام شب می باشد و میتوانیم از هر لحظه خود آگاه باشی که در طول روز شرایط درسی مان چگونه بوده است.

فراموش نکنید که برای کنکور با برنامه ریزی روزانه باید در خدمت برنامه ریزی های مبحثی باشد به طوری که قطعات کوچک شده برنامه مبحثی همان برنامه ریزی روزانه برای کنکور است.

همانطور که ارتباط بین برنامه ریزی مبحثی و برنامه ریزی روزانه را فهمیدیم پس می توانیم 

به ارتباط بین برنامه ریزی هفتگی و ماهانه برای کنکور نیز پی ببریم.

حال ما میتوانیم استرسی که از کنکور داریم را روی مان بر داریم. استرسی که برای کنکور داریم بدلیل این است که برنامه ریزی صحیحی برای کنکور نداریم؛ همچنین اگر بی برنامه باشیم باعث می شود پیشرفت نکنید و هرکسی که ببیند در مدت طولانی به نتیجه ای که می خواهد نمی رسد کم کم اسیر استرس می شود.

اگر در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم شانس ما را در قبولی کنکور سراسری ۱۴۰۱ افزایش می دهد؟

آزمون های آزمایشی که برای آشنا شد ن داوطلبان با چگونگی نمونه سوال آشنا شوند و اینکه بتوانند مهارت خود را در زدن تست افزایش بدهند .

چگونه می توان از منابع مفید و مناسب کنکور سراسری مطلع شد

داوطلبان سال جدید برای کنکور می توانند از تجربه کسانی که در کنکور سال های گذشته حضور داشته اند کمک بگیرند، همچنین مشاوره های کنکوری هم هستند که کامل و دقیق میتوانند شما را در انتخاب رشته و برنامه ریزی مناسب به شما کمک بیشتری کنند.

همچنین سازمان سنجش یک سازمانی است که در هر سال از منابع دروس عمومی و اختصاصی اطلاعیه ای به کسانی که داوطلب کنکور سراسری اند را اعلام می کند . .مثل:(کتاب های تعیین شده از طرف آموزش و پرورش ، سرفصل های کتاب ها و...)

این منبع ها شامل دو بخش دروس عمومی و دروس تخصصی است که طبق جدید ترین تغییرات به شما اعلام می گردد.

کلام آخر :

این را بدانید که مطالعه بدون برنامه ریزی ، برای شما فایده چندانی ندارد . حتما برای یک برنامه ریزی موفق ، از مشاوران در این زمینه کمک بگیرید . این را هم بدانید که برنامه ریزی بخش اول کار(یادگیری ) است . اینکه بتوانید آن برنامه را به مرحله اجرا برسانید نیز بسیار مهم است .

 

نظرات کاربران

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت‌نام کنید.