هدف گذاری برای کنکور چه مزیت هایی دارد؟

هر شخصی هدف خاصی برای خودش دارد ؛ همین که اهداف شما واضح و روشن باشد کافیست . اگر در زندگی و یا کنکور هدف گذاری کنیم ، شانس موفقیت ما را در یک مسیر مشخص می شود.

هدف گذاری برای کنکور چه مزیت هایی دارید؟

زندگی ما بدون داشتن هدف ، بی روح و بی انگیزه پیش می رود. پس هر انسانی در زندگی خود باید هدفی داشته باشد و برای رسیدن به آن تلاش کند .هدف از لحاظ ماهیت ، شاید خیلی مهم و قابل تاکید نباشد ، بلکه هر شخصی هدف خاصی برای خودش دارد ؛ همین که اهداف شما واضح و روشن باشد کافیست . اگر در زندگی و یا کنکور هدف گذاری کنیم ، شانس موفقیت ما را در یک مسیر مشخص می شود.

هدف گذاری برای کنکور چه مزیت هایی دارید؟

سلامت جسمانی با هدف گذاری

سلامت جسمانی

کسانی که در زندگی شان هدف مشخصی دارند ، از سلامت جسمانی بیشتری بر خوردار می باشند. پس اگر در زندگی خود هدف مشخصی دارید که می توانید با آن به موفقیت برسید شما از لحاظ جسمانی ، از سلامتی بیشتری نیز برخوردار هستید .

رضایت از زندگی :

رضایت از زندگی

اگر در زندگی تان یک مسیر مشخص را انتخاب کنید و در همان مسیر گام بردارید ، باعث می شود شما از خودتان در زندگی رضایت بیشتری داشته باشید و همین امر موجب میشود کار ها را با انگیزه و اشتیاق بسیار بیشتری انجام دهید و به موفقیت های بیشتری دست پیدا کنید.

بی اهمیت شدن حرف مردم برای شما:

تاثیر حرف مردم در زندگی شخصی

اگر در زندگی تان هدف داشته باشید و در تلاش برای رسیدن به آن هدف باشید ، دیگه برایتان نباید مهم باشد که دیگران درمورد عملکرد تان چه می گویند. از قدیم میگویند : " در دروازه رو میشود بست ، اما در دهان مردم را نه ! "

افزایش احتمال موفقیت با هدف گذاری برای کنکور :

هدف گذاری درست

شانس قبولی شما و موفقیت و یادگیری تان را با داشتن یک هدف مشخص در سال کنکور می توانید به طور قطعی افزایش دهید.

هدف ، مسیر زندگی تان را در آینده مشخص می کند. تعریف و تعیین هدف در همه امور زندگی ، برای مشخص شدن آینده زندگی و داشتن نقشه راه مهم است.

اگر میخواهید موفقیت و پیروزی کسب کنید ، باید هدف داشته باشید.

اهمیت خودشناسی در هدف گذاری برای کنکور

اهمیت خودشناسی در هدف گذاری برای کنکور

در یک جمله : "لازمه ی هدف مندی ، خود شناسی است"

اگر به اندازه کافی به مرحله خود شناسی برسیم، هیچ مانعی در مسیر نمی تواند در برنامه ما مشکلی به وجود بیاورد و ما با انرژی بیشتری میتوانیم بهتر از قبل و رو به جلو حرکت کنیم ، به این علت که ما اگر از خودمان شناخت دقیق داشته باشیم می دانیم که هیچ چیزی حتی موضوعات کوچک نمی توانند انگیزه ما را برای رسیدن به هدف هایمان کمتر کند و یا از بین ببرد.

حال که متوجه شدید هدف گذاری برای چیست و چه مزایایی میتواند داشته باشد ، با استفاده از دستاورد هایی که از برنامه ریزی درسی و پیدا کردن راهکار های مناسب برای رسیدن به آن بدست آورده ایم ؛ می توانیم رو به جلو پیش رویم و یک هدف گذاری واقعی داشته باشیم.

چگونه برای کنکور هدف گذاری کنیم؟

SMARTیکی از روش هایی است که رواج دارد و در بیشتر جاها راجع به آن صحبت می کنند.SMART است.

هدف گذاری به روش SMART

هدفگذاری به روش هوشمند SMART

کلمات زیر مخفف اسمارت است:

• واضح و مشخص باشد

• بتوان آن را اندازه گیری کرد

• بتوانیم آن را بدست بیاوریم

• واقع بینانه باشد

• زمان بندی شده باشد

اما هیچ گاه نمیتوان به این اندازه دقیق و منطقی هدف گذاری کرد. زیرا اصول این روش ادامه دارد و در اصل ما انسان ها بیشتر احساسی رفتار میکنیم نه منطقی. پس برای هدف گذاری روش های دیگر نیز استفاده کنیم.

در اصل اسمارت راه اشتباهی نیست و اتفاقا روشی ثبت شده در مقیاس جهانی است . اما شاید برای شروع کار زود است که بخواهیم از آن استفاده کنیم.

هدف گذاری برای کنکور در ۴ گام حرفه ای :

ایده داشته باشیم

ایده

در این مرحله باید ایده هایمان را روی کاغذ بنویسیم ، پس صد در صد تصمیم تان را در زندگی بگیرید تا تکلیفتان مشخص شود. در زندگی چه میخواهید؟ آیا میخواهید آینده سودمندی داشته باشید یا آینده بیهوده و پوچ داشته باشید؟ رشته تحصیلی مورد علاقه تان چیست؟ یا...؟

طبق شرایط مان می توانیم هدف خود را تعیین کنیم ، مثلا برای انتخاب رشته در کنکور باید شرایط شغلی ،علایق شخصی مان نسبت به آن رشته ، شرایط جامعه و... را در نظر بگیریم و تکلیف مان را در زندگی مشخص کنیم.برای اینکه هدفی کامل ، جامع و منطقی داشته باشیم باید ذهنی هدفمند را پرورش بدهیم . همچنین ذهن ما باید تمرکز داشته باشد و باید در راه رسیدن به هدفمان به خوبی از آن استفاده کنیم. وقتی ذهنی خلاق داشته باشیم تمرکزمان افزایش میابد و با انگیزه و انرژی بیشتری به سمت هدف می رویم.

اما بهترین هدف برای کنکور چیست؟

1-ما را تشویق کنند

2-هیچ مشکل و یا موانعی جلوی شما را برای رسیدن به آن نگیرد

3-برای رسیدن به آن برنامه ای داشته باشید

اولویت بندی و سپس زمان بندی :

اولویت بندی در هدف گذاری

حالا باید همه هدف هایی که در مرحله پیش روی کاغذ نوشتیم ، ببینیم که میشود آن ها را باهم تلفیق کنیم یا نه؟ مثلا تصمیم بگیریم در سال پیش از کنکور معدل خود را 2 نمره بالا ببریم و ساعت مطالعه مان را در روز افزایش دهیم تا به دانشگاه مد نظر برسیم. تمام این هدف ها برای رسیدن به دانشگاه مورد نظرتان می باشد. البته کسی که میخواهد در بهترین دانشگاه قبول شود باید تمام مواردی که ذکر کردیم (افزایش معدل ، افزایش تایم مطالعه و...) را به درستی انجام دهد.

زمان بندی در هدف گذاری چیست؟

ابتدا برای اینکه بتوانید به درستی این مسیر را طی کنید باید برنامه ریزی مشخص و بلند مدت داشته باشید. همچنین راه رسیدن به هدف خود را ترسیم کنید که می خواهید چه کاری انجام دهید تا به آن هدف مد نظرتان برسید. در این مسیر می توانید از مشاوران تحصیلی و کسانی که قبلا در کنکور شرکت کرده اند و تجربه دارند نیز کمک بگیرید.

۳- آزمایش کردن هدف تعیین شده برای کنکور :

۵ قدم تا آزمایش هدف:

هدفی که دارید برای شما حس خوبی را به همراه دارد و میتوانید آن را حس کنید یا خیر؟ 

هدف شما انقدر چالش بر انگیز هست که بتوانید ذهنتان را بیشتر درگیر آن موضوع کنید؟

توی یک زمان مشخص میتوانید به آن دست پیدا کنید یا خیر؟

آیا هدفی که دارید باعث رشد افکار و اخلاق و شخصیت شما می شود؟

میتوانید تصاویر اهداف تان را در ذهن خود تجسم کنید؟

اگر جواب شما به سوالات بالا " بله " باشد ، یعنی هدف شما برای کنکور کاملا صحیح است . اما در غیر این صورت باید بیشتر روی این موضوع کار کنید.

انتخاب روش صحیح و اقدام برای اجرای آن

پس از انجام آزمایش های متفاوت ، موقع آن است که برای رسیدن به هدف از روش های صحیح برنامه ریزی و اقدام استفاده کنید و آن را با تمام قدرت به اجرا بیاورد.

حتما مقالات بعدی سایت را نیز دنبال کنید . سعی میکنیم برای شما در این زمینه هم مقالات کاربردی تهیه کنیم تا بتوانید از آنها در جهت بهبود عملکرد خودتان استفاده کنید.

 

نظرات کاربران

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت‌نام کنید.