کانال های ارتباطی Channels

جزء سازنده کانال ها، بیان کننده این است که شرکت به منظور ارائه ارزش پیشنهادی موردنظر به بخش های مشتریان هدف خود، چگونه با آن ها ارتباط برقرار کرده است و به آن ها دسترسی دارد.

خدمات و محصولات خود را از چه طریقی به مشتریان و مخاطبین خود ارائه می دهید ؟

یکی از اجزای بوم مدل کسب و کار، کانال‌های ارتباطی با مشتریان است. بدین معنی که مشتریان و مخاطبین شما به چه صورتی و از چه طریقی به محصولات و خدمات شما دسترسی دارند. و ارزش پیشنهادی شما چگونه به دست آنها می‌رسد ؟

همانطور که میدانید در هر کسب و کاری، باید با مشتریان و مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید و ارزش پیشنهادی خود یا به عبارتی دیگر محصولات و خدمات خود را به آنها به درستی معرفی کنید. پس در این مسیر باید از کانال‌های ارتباطی متفاوتی استفاده کنید. این بخش معمولاً کمتر مورد توجه و بررسی قرار می‌گیرد در حالیکه می‌تواند موفقیت یا شکست یک کسب و کار را رقم بزند. پس در این بخش، تمامی کانال‌های ارتباطی بین شما و مشتریان خود و همچنین راههایی که می‌توانید از طریق آن ارزش پیشنهادی را به دست مشتریان و مخاطبین برسانید، را بیان می‌کنید. به طور مثال دسترسی و ارتباط از طریق سایت یا اپلیکیشن و یا فضای مجازی با مشتریان و مخاطبین نیز نوعی کانال ارتباطی به حساب می‌آیند.

کانال‌های ارتباطی در کسب و کارها دارای چند وظیفه هستند که اگر این وظایف به درستی انجام شود، به موفقیت در کسب و کارتان نزدیک‌تر خواهید شد.

  • افزایش آگاهی مشتریان درباره محصولات و خدمات: استفاده از کانال‌های ارتباطی در جهت افزایش آگاهی مشتریان درباره محصولات و ارائه خدمات بسیار حائز اهمیت است. تمامی مشتریان و مخاطبین باید نسبت به تمام جوانب محصولات و خدمات شما آگاهی داشته باشند تا شما بتوانید در فروش و سودآور بودن کسب و کار خود اطلاعات کسب کنید.
  • کمک به مشتریان جهت ارزیابی ارزش پیشنهادی: در مسیر انتخاب برند و محصولات، مشتریان نیازمند کمک و هم‌فکری هستند تا بتوانند به راحتی، محصولات را مورد ارزیابی قرار دهند و بهترین را برای خود انتخاب کنند.
  • فراهم آوردن امکان خرید محصولات و خدمات خاص برای مشتریان: هر کسب و کاری برای رسیدن به موفقیت و سودآوری مناسب، باید برای ارائه ارزش پیشنهادی خاص تلاش کند. مشتریان شما، به دنبال انتخاب خاص و با ویژگی منحصر به فرد هستند تا به نیازهای مورد نظر آنها پاسخ داده شود.
  • ارائه ارزش پیشنهادی به مشتریان: در هر کسب و کاری، می‌بایست نحوه ارائه ارزش پیشنهادی به بازار و مشتریان مورد بررسی قرار داده شود. گاهاً ارائه نادرست محصولات و خدمات موجب شکست کسب و کار می‌شود.
  • فراهم نمودن خدمات پس از فروش برای مشتریان: خدمات پس از فروش و عبارتی دیگر پشتیبانی محصولات و خدمات برای مشتریان و مسیر کسب و کار نیاز است. مشتریان با اطمینان کامل، محصولات را خریداری کرده و به شما وفادار می‌مانند.
نظرات کاربران

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت‌نام کنید.