اهمیت صبحانه در یادگیری

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی به حساب می‌آید و کسانی که این وعده غذایی را در برنامه روزانه خود می‌گنجانند، از سلامت بیشتری در طول زندگی خود برخوردارند.

خوردن صبحانه براي شما چقدر اهميت دارد؟

از آنجایی که وعده صبحانه اولین غذایی است که بعد از چند ساعت خواب و نرسیدن هیچ غذایی به بدن میل می‌شود، در سوخت و ساز بدن نقش ویژه‌ای دارد. خوردن صبحانه، البته صبحانه‌ای که از مواد غذایی مغذی و سالم درست شده باشد، نه تنها باعث می‌شود تا سطح انرژی شما بالا بیایید، بلکه به دلیل نقشی که در شروع سوخت و ساز بدن ایفا می‌کند باعث کاهش وزن نیز می‌شود. به هزار ويك دليل بهتر است صبحانه بخوريم اما اكثر موارد به دلايل غير مشخصي و بهانه‌هاي مختلف از خوردن صبحانه خودداري مي‌كنيم.

پس از پايان خواب و همچنين 8 تا10 ساعت وقفه در سوخت رساني بدن، صبحانه به عنوان عاملي براي تجديد قوا از اهميت بالايي برخوردار است. صبحانه مواد مغذي بدن مثل پرو تئين، فيبر،كلسيم،كربوهيدرات را تأمين مي‌كند. نکته‌ای که در مورد خوردن صبحانه حتما باید به خاطر داشته باشید این مسئله است که ظرف یک ساعت بعد از خواب بیدار شدن حتما صبحانه بخورید حتی اگر یک چیز کوچک باشد. در مقابل خوردن شیرینی یا دونات مقاومت کنید، زیرا این نوع خوراکی‌ها ارزش غذایی ندارند و خوردن آنها با نخوردنشان یکی است. بهترین حالت برای انتخاب صبحانه این است که ترکیبی از غذاهایی را مصرف کنید که شامل کربوهیدرات، پروتئین، چربی‌های مفید و فیبر هستند.کربوهیدرات‌ها بلافاصله به بدن انرژی می‌دهند و پروتئین به تدریج و در طول ساعت‌های بعد از مصرف صبحانه، انرژی شما را تامین می‌کند. فیبر هم باعث احساس سیری شده و میل به خوردن میان وعده‌های ناسالم را کم می‌کند.

غلات کامل، شیر کم‌چرب و میوه یا یک اسموتی که از سبزیجات و میوه‌های مورد علاقه خود درست کرده‌اید، یک صبحانه مفید، سریع و در عین حال مغذی می‌تواند باشد، که علاوه بر تأمین مواد مورد نیاز بدن باعث می‌شود تا برای ادامه روز انرژی لازم را داشته باشید. اگر شما روز خودرا با صبحانه كامل شروع كنيد، بيشتر احساس سرزندگي مي‌كنيد و از سلامت بيشتري در طول زندگي برخورداريد. صبحانه انرژي لازم براي انجام  فعاليت‌هاي روزانه را تامين مي‌كند.

مهمترين مزيت صبحانه تقويت عملكرد مغزي است و خوردن آن كمك مي‌كند تا علاقه بيشتري به يادگيري نشان دهيد و روي مطالب تمركز بيشتري داشته باشيد. گروهي كه صبحانه مي‌خورند نسبت به كساني كه صبحانه نمي‌خورند هوشيارترند و يادگيري آنها در كلاس بيشتر است، در نتيجه نمرات بهتري كسب مي‌كنند.

اما در اكثر موارد ما اشتهايي به خوردن صبحانه نداريم علت اين است كه صبح‌هاي خيلي زود در بدن هورموني به نام كورتيزول ترشح مي‌شودكه باعث بالا رفتن قند خون و كاهش اشتها صبحگاهي است. بهتر است زماني كه بيدار مي‌شويد يك ماده خشك مثل بيسكوييت، نان تست يا نان سوخاري ميل كنيد تا اسيد معده شما گرفته شود و كم‌كم اشتها باز شود. همچنين بهترين زمان  براي خوردن صبحانه 9 الي 9:30 صبح  مي‌باشد. براي اينكه به صبحانه خوردن پايبند باشيد سعي كنيد، از تنوع غذايي استفاده كنيد.

نمونه‌هايي از صبحانه مناسب شامل :

نان سبوس‌دار، عسل، تخم مرغ، عدسي، آبميوه، كره و مربا، شير، پنير، گردو، كنجدعسلي و سويا و... تا بتواند پروتئين وغلات و... را براي بدن تأمين كند. مي‌توانيد دارچين به چاي يا مرباي كم شيرينتان اضافه كنيد كه براي تنظيم قند خون خوب است. اگر به صبحانه كامل علاقه نداريد حتما يك ليوان شير به علاوه يك عدد موز درصبح براي شما ضروري است.

اما خوردن سوسيس و كالباس و شيريني و كيك و كورن فلكس ممنوع مي‌باشد. درصبح مصرف زياد شيريني و كافئين ايجاد خستگي، تغييرات خلقي و كاهش آب دربدن را در پي دارد  و همچنين خوردن زياد مواد چربي سبب ايجاد احساس خواب آلودگي مي‌شود.

افرادي كه صبحانه را حذف مي‌كنند عملكرد ذهني خوبي نخواهند داشت، درتصميم گيري‌ها كندترند واز لحاظ بدني ضعيف‌تر هستند و انرژي كافي براي فعاليت‌هاي روزانه ندارند. ازصبحانه غافل نشويد وحتي اگر برنامه شما اجازه نميدهد صبحانه ميل كنيد

لقمه درست كنيد ودرراه كلاس يا مدرسه بخوريد.

نظرات کاربران

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت‌نام کنید.