تنظيم زمان مطالعه

مطالعه و آمادگی برای یادگیری در سال تحصیلی، نیازمند استفاده از اصولی‌ترین روش مطالعه می‌باشد؛ که فراگیری و اجرای آن، قدرت یادگیری دانش‌آموزان را افزایش داده و از روش‌های ضروری برای موفقیت تحصیلی به شمار می‌رود.

دانش‌آموزان علاوه بر كيفيت و سرعت مطالعه، بايد به زمان مطالعه حساس باشند. به نظر شما میانگین ساعت مطالعه یک دانش­­‌آموز در سال کنکور باید چقدر باشد؟
برای این کار، مدیریت ساعات روزانه و افزایش ساعت مطالعه بسیار مهم به نظر می­‌رسد. در ادامه به بررسی چهار گام اصلی برای مدیریت زمان‌های روزانه و افزایش ساعت مطالعه می‌پردازیم.

 

 

گام اول: نظم در ساعت خواب و بیداری

اولین گام منظم کردن ساعت خواب و بيداری شماست. با نظم بخشیدن به ساعت خواب و بیداری مطالعه خود را با کیفیت بیشتری شروع می‌کنید. حداقل زمان خواب مفید در شبانه روز 6-8 ساعت است. كاهش اين ميزان از خواب موجب افت تمركز و در نتيجه ناموفق بودن در يادگيری مطالب شده و به مرور زمان باعث كاهش زمان مطالعه خواهد شد. به عنوان مثال فرض کنید یک روز تا ساعت ۱۲ ظهر خوابیده‌اید، در این شرایط پس از بیدار شدن کلافه هستید درحالی که رقبا تا آن ساعت حداقل چهار ساعت مطالعه کرده­‌اند! شما صبحانه و نهار را یکی می­‌کنید و هرروز به خودتان قول می­‌دهید که از فردا زودتر شروع می­‌کنید.

گام دوم: تنظيم بازه­‌های زمانی مطالعه روزانه و هفتگی و تعیین آن برای هر درس

برای هر هفته جدول زمانی خودتان را مشخص کنید و بازه­‌هایی که مطالعه نمی­‌کنید را علامت بزنید. تمام ساعات روزانه را در نظر بگيريد. برای مثال یکشنبه ساعت  19:30  تا  21 وقت دکتر دارید؛ شروع مطالعه در صبح 7:30 صبح و پایان مطالعه ساعت 23 است. این زمان را به بازه­های 60، 75 یا 90 دقیقه‌ای تقسیم­‌بندی کنید. ممکن است با تعیین نکردن بازه­‌های مطالعاتی مثلا برای یک درس اختصاصی بیش از حد معمول زمان بگذارید و این امر انرژی شما را در ساعات مطالعه بعدی کاهش می­‌دهد. و یا برعکس، هر نیم ساعت یک بار زمان مطالعه خودتان را متوقف می­‌کنید و تمرکز شما بهم می­‌ریزد. تا به حال ضرب المثل " اول چاله رو بكن، بعد مناره رو بدزد" را شنيده‌ايد؟

گام سوم: تعیین حداقل ساعت مطالعه روزانه

اگر کمترین ساعت مطالعه روزانه خود را تعیین نکنید، برای ذهن شما مدت زمان دو یا نه ساعت تفاوتی نخواهد داشت. آماده نبودن ذهن باعث کاهش ساعت مطالعه روزانه می­‌شود. شما بايد برای رسيدن به هدف خود تلاش كنيد. در اين مسير هدف گذاری‌های مختلف، از جمله هدف‌گذاری برای زمان مطالعه بسيار موثر خواهد بود. تنظيم زمان مطالعه در جهت نزديک‌تر شدن به موفقيت بسيار موثر خواهد بود. 

گام چهارم: انرژی خودت را تقسیم کن!

با توجه به دسته‌بندي دروس به عمومي و اختصاصي و تفاوت در روش مطالعه آن‌ها ، مي‌بايست در زماني كه براي مطالعه دروس عمومي و اختصاصي ميگذاريم، تناسب ايجاد كنيم و زمان مطالعه آن ها تنظيم كنيم. ميزان زمان مطالعه در هر درس داراي استانداردي است كه بايد رعايت شود. در حالت عادي، نبايد زمان زيادي را به يك درس در روز يا هفته اختصاص داد و يك درس را در روز يا هفته حذف كرد. توصيه مي‌شود شروع درس با مباحث و دروس سخت‌تر باشد.

همان­طوری که برای شکل گرفتن جسمی ظریف، سخت‌ترین فولادها را در دمای بالا حرارت می­‌دهند، پس زمانی که توانستید میانگین ساعت مطالعه خوبی داشته باشید، می­توانید کیفیت مطالعه خود را نیز افزایش دهید. یعنی درست است که درصدد افزایش ساعت مطالعه هستید اما کیفیت مطالعه مهم­تر است.

نظرات کاربران

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت‌نام کنید.