انواع دروس از نظر محتوا

با توجه به تنوع منابع مطالعاتی در پایه‌های مختلف و تفاوت محتوای آن‌ها ، هر کدام از دروس در دسته‌بندی‌های متفاوتی از نظر محتوا قرار می‌گیرند و روش مطالعه مختص به خود را دارند.

همانطور که میدانید دروس از نظر محتوا متفاوت هستند و. برای مطالعه هر کدام از آنها روش خاصی را باید در نظر گرفت . آیا میدانید در طول یک روز درس­ها باید چگونه مطالعه شوند تا روند مطالعاتی بهتر و موثرتری داشته باشیم؟!

پیش از آنکه به این موضوع بپردازیم لازم است با انواع دروس از نظر محتوا آشنایی پیدا کنیم :

  • دروس توصیفی: محتوای این دروس خواندنی و حفظ­‌کردنی­‌اند.
  • خواندنی‌­ها: دروس عمومی مانند (دینی، متون ادبیات، عربی) و دروس­ اختصاصی در قسمت­های توضیحی فیزیک و شیمی و زیست، متن درس زمین‌شناسی، تعاریف در اقتصاد، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، فلسفه و علوم اجتماعی، تاریخ، جغرافیا ، که  با حاشیه­‌نویسی در کتاب و خلاصه­‌نویسی می­توان آنها را مطالعه کرد.
  • حفظ­ کردنی‌­ها:مباحثی مانند لغات تاریخ ادبیات و بخش­هایی از درس دینی، فرمول­های فیزیک و شیمی، اقتصاد که نیاز به تکرار زیاد در در بازه‌­های زمانی­ کمتر دارند.
  • دروس تحلیلی و تمرینی: مباحثی مانند قواعد عربی، دستور، آرایه، قرابت، قواعد عربی،گرامر زبان انگلیسی، و مسائل دروس تخصصی مانند مسائل فیزیک، شیمی و ریاضی، که نیازمند حل تمرین و تست فراوان هستند.

 

بنابراین با توجه به محتوای متفاوت دروس و جهت تقسیم انرژی خود در طول روز باید نوع درس­ها را در نظر داشته باشید. بهتر است دروس تحلیلی را صبح­‌ها که انرژی  بیشتری دارید مطالعه کنید و دروس حفظی را در برنامه ثابت روزانه خود با بازه‌های زمانی کم، اما "هرروز" قرار دهید.

حداقل بعد از دو بازه زمانی درس تحلیلی، مطالعه درس توصیفی را داشته باشیم تا بتوانیم انرژی خود را تمام طول روز حفظ کنیم. البته این نکته را نباید فراموش کنید که پس از مشخص شدن نوع محتوای دروس، روش مطالعه مختص آن درس را یاد بگیرید.

نظرات کاربران

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت‌نام کنید.