روش مطالعه

مطالعه و آمادگی برای یادگیری در سال تحصیلی، نیازمند استفاده از اصولی‌ترین روش مطالعه می‌باشد ؛ که فراگیری و اجرای آن، قدرت یادگیری دانش‌آموزان را افزایش داده و از روش‌های ضروری برای موفقیت تحصیلی به شمار می رود.

درس خواندن و مطالعه کردن نیازمند اصول و روش مطالعه موثر است. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که برای مطالعه از چه روشی استفاده می‌کنید. یکی از  دغدغه‌­های همیشگی دانش‌­آموزان این است که چرا با وجود اینکه سؤالات کنکور از کتاب­های درسی طرح می­شود ولی بیشتر سؤالات را به راحتی و بعضاً در نگاه اول نمی­شود پاسخ داد؟!

واقعیت این است که در طی سال­های اخیر سؤالات به صورت عمیق و وسیع طرح می­شود یعنی از هر سهپایه و به صورت ترکیبی. با این اوصاف روش مطالعه و خواندن اهمیت زیادی دارد. روش مطالعه دارای سطوح مختلفی است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد :

  1. اولین سطح مطالعه که میتوان در روش مطالعه موثر به آن اشاره کرد ، سطح خواندن به صورت سطحی و تندخوانی است یعنی تمام مطالب فصل را مرور می­‌کنید. و از موضوع کلی درس مطلع می‌شوید. در این سطح شما نسبت به موضوع و آگاه شدن از آن کنجکاو می شوید. به عنوان مثال فصل گوارش در زیست دهم چهار گفتار دارد، گفتار اول درباره ورود مواد به یاخته و خروج از آن، انواع بافت و  ...پس عناوین، تیترها، شکل­ها و ... را سطحی می­‌خوانید.
    توصیه می‌شود در این سطح از روش مطالعه برای خود سوال‌گذاری کنید تا در یادگیری شما کامل‌تر و عمیق‌تر صورت گیرد. پیش‌خوانی و پیش‌مطالعه یکی از مراحل روش مطالعه PQ5R می باشد.
  2. دومین سطح مطالعه در روش مطالعه موثر، نفوذ به عمق مطلب است و باید به جزییات پرداخت.در این سطح مطالعه متن کتاب و جزوه دبیر با توجه به جزئیات مدنظر است. باید سعی شود مطالب را یاد بگیرید و بتوانید آن ها را به راحتی به خاطر سپارید. مثلاً چند نوع بافت وجود دارد و هر کدام چه ویژگی‌­هایی دارند؟ بافت ماهیچه­ای چند نوع است؟ و ...
    در این مرحله می­توانید خلاصه­‌نویسی کنید. از ویژگي‌هاي خلاصه‌نويسي مي‌توان به كم حجم بودن، جامع بودن و....  اشاره كرد.
  3. در نهایت در سومین سطح خواندن باید از کتاب­های کمک درسی و تستی پیرامون موضوعات کمک گرفت؛ اگر هنوز ابهامي در يادگيري مطالب داريد، ميتوانيد از درسنامه‌ها كمك بگيريد. با انواع سوالات در سطوح مختلف آشنا شويد. ديدگاه هاي مختلف طراحان را بررسي كنيد. سؤالات ترکیبی را شناسایی کنيد؛ پاسخ‌­ها را طبقه­بندی و مباحث را تحلیل کنيد. مراقب استفاده از پاسخنامه تشريحي باشيد، چرا كه بايد كاملا كنترل شده به سراغ آن برويد. البته قابل ذكر است كه در روش مطالعه هر درس تناسب هر سطح ميتواند متفاوت باشد. مثلاً فصول گیاهی در زیست، مبحث تابع در ریاضی و ... که به صورت دنباله­دار در هر سه پایه ارائه شده است و باید تعریف، انواع و ویژگی­‌های تابع و .... را بدانید.

در این مرحله می­توانید نکات مهم و کلیدی پاسخ تشریحی را در خلاصه­‌هایتان اضافه کنید.

نظرات کاربران

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت‌نام کنید.