ارزش پيشنهادي The Value Proposition

"جزء سازنده ارزش‌های پیشنهادی، بسته‌ای از محصولات و خدمات را توصیف می‌کند که برای یک بخش مشتری خاص ارزش خلق می‌کند."

ارزش پیشنهادی چیست

با توجه به تعريف بوم مدل كسب و كار، هر سازماني در كسب و كار خود به دنبال حل مشكلات مشتريان و مخاطبين خود و برآوردن نيازهاي آنها از طريق ارزش‌هاي پيشنهادي است. اينكه سازمان يا موسسه شما چه ارزشي خلق و ارائه مي‌كند كه موجب جذب آنها و وفاداري به برند شما مي‌شود، بخشي از طراحي بوم مدل كسب و كار است.

در واقع ارزش پيشنهادي دليل ترجيح يك موسسه نسبت به ساير موسسات توسط مشتريان و مخاطبين است. ارزش پيشنهادي شما مي تواند شامل بسته اي از محصولات و خدمات شما باشد كه به آنها ارائه مي‌كنيد. اين محصولات و خدمات اگر نوآورانه و خلاقانه باشند موجب جذب و ماندگاري مشتريان و مخاطبين مي‌شوند. بسته‌هاي محصولات و خدمات بايستي يك بخش از نيازهاي مشتريان و مخاطبين را برآورده سازند، پس نيازسنجي آنها در اين مرحله بسيار كاربردي است. شما بايد تمام جوانب كسب و كارتان را مورد بررسي قرار دهيد. چرا مشتريان بايد به شما اطمينان كنند؟ اگر ارزش مناسبي را به آنها پيشنهاد دهيد به راحتي مي‌توانيد با آنها ارتباط برقرار كنيد.

"ارزش پیشنهادی، ترکیبی متمایز از عناصری است که نیازهای بخشی از مشتریان برآورده کرده و از این طریق خلق ارزش می‌کند. ارزش‌ها ممکن است کمّی (از قبیل قیمت،سرعت خدمت رسانی) یا کیفی (همچون طراحی،تجربه مشتری) باشند."

در كسب و كار، نوآوري و خلاقيت در ارزش پيشنهادي است كه شما را از ديگران متمايز مي‌كند. بعضي از ارزش‌ها نوآورانه بوده و ارزشي متمايز را به شما ارائه مي‌كنند و برخي ديگر به پيشنهادات موجود در بازار شباهت دارند وليكن با ويژگي‌هاي متفاوتي ارائه مي‌شود.

ارزش‌هاي پيشنهادي مي‌تواند در جهات مختلف و در زمينه‌هاي متفاوت به شما به عنوان مشتري و مخاطب ارائه شود. به عنوان مثال اينكه محصول يا خدمتي كه ارائه مي‌شود با توجه به نياز شما، شخصي سازي و يا سفارشي سازي شده باشد، بسيار در جذب مشتري و مخاطب موثر خواهد بود. زيرا كيفيت اثربخشي آن را افزايش ميدهد. به عنوان مثال اگر شما به عنوان مشاور و برنامه‌ريز درسي مشغول به كار هستيد، مي‌توانيد علاوه بر ارائه برنامه درسي كلي به دانش‌آموزان با توجه به آزمون‌هاي آزمايشي، به طور اختصاصي براي هر دانش‌آموز زماني را براي شخصي‌سازي برنامه‌هاي هر دانش‌آموز بگذاريد و برنامه‌هايشان را مطابق نقاط قوت و ضعف‌شان تغيير دهيد.

طراحي خاص و منحصر به فرد يك محصول و يا ارائه يك خدمت خاص به مشتريان و مخاطبين ميتواند شما را از ديگران متمايز كند. اين طراحي خاص و فوق العاده شما را در بازار برجسته كرده و موجب شناخته شدن و جذب مشتريان خاص نيز خواهد شد. البته قابل ذكر است كه برخي از مخاطبين شما به دنبال برند خاصي هستند. چنانچه شما برندتان مورد قبول مشتريان است با طراحي خاص، جذاب و كاربردي مي‌توانيد ارزش پيشنهادي خاص‌تري ارائه دهيد.

ارزش‌هاي پيشنهادي، توصيف‌كننده فايده‌هايي است كه مشتريان مي‌توانند از محصولات و خدمات شما انتظار داشته باشند. ارزش‌هاي مي‌توانند به 3 صورت ارائه شوند:

 • منفعت‌سازها، كه توصيف مي‌كنند محصولات و خدمات شما چطور براي مشتريان منفعت ايجاد مي‌كنند.
 • دردسركاه‌ها، كه توصيف مي‌كنند محصولات و خدمات شما دردسرهاي مشتريان را كاهش مي‌دهند.
 • تمامي محصولات و خدماتي كه يك ارزش پيشنهادي بر پايه آنها ساخته مي‌شود، در اين قسمت فهرست مي‌شوند.

 

"در کتاب خلق مدل کسب و کار، فهرست زیر برای ارزش‌آفرینی در مدل کسب و کار ارائه شده است‌:

 • تازگی: برخی از ارزش‌های پیشنهادی، مجموعه‌ای کاملاً جدید از نیازهایی را برآورده می‌کنند که قبلاً به علت عدم وجود پیشنهاد مشابه،درک نشده بودند. این عنصر را می‌توان اغلب در ارتباط با فناوری دانست اما همیشه هم اینگونه نیست.
 • عملکرد: به طور سنتی، بهبود عملکرد محصول یا خدمت راهی متداول برای ارزش‌آفرینی است.
 • سفارشی‌سازی: سازگار نمودن محصولات و خدمات با نیازهای شخصی یا بخش‌های خاصی از مشتریان باعث ارزش‌آفرینی می‌شود.
 • انجام کامل کار: خلق ارزش می‌تواند به سادگی از طریق کمک به انجام کامل کار برای مشتریان انجام شود.
 • طراحی: طراحی محصول، عنصری مهم است که اندازه‌گیری آن دشوار می‌باشد. یک محصول ممکن است به خاطر طراحی فوق العاده، برجسته شود.
 • برند/مقام و منزلت: مشتریان به سادگی ممکن است ارزش را در استفاده و به معرض نمایش قرار دادن برندی خاص بیابند.
 • قیمت: یک راه متداول برای برآوردن نیازهای بخش‌های مشتری حساس به قیمت، پیشنهادی مشابه به قیمتی کمتر است. اما ارزش‌های پیشنهادی به قیمت پایین، الزامات مهمی برای سایر اجزای یک مدل کسب و کار دارد.
 • کاهش هزینه: کمک به مشتریان برای کاهش هزینه‌ها یک راه مهم برای ارزش‌آفرینی است.
 • کاهش ریسک: مشتریان برای کاهش ریسکی که در هنگام خرید محصولات یا خدمات متحمل می‌شوند، ارزش قائل هستند.
 • قابلیت دسترسی: راه دیگر برای ارزش‌آفرینی، ایجاد دسترسی به محصولات و خدمات برای مشتریانی است که پیش از این به آن محصولات و خدمات دسترسی نداشته‌اند.
 • راحتی/قابلیت استفاده: از طریق ایجاد راحتی برای انجام یک کار یا تسهیل استفاده از محصولات، می‌توان ارزش‌آفرینی کرد."

 

در انتها در جهت طراحي و تكميل بوم مدل كسب و كار خود مي‌توانيد سوالات زير را با دقت مورد بررسي قرار داده و پاسخ دهيد :

 • چه خدماتي را جهت ارائه به مشتريان و مخاطبين خود در نظر داريد ؟
 • چرا مخاطبين بايد به شما اطمينان كنند ؟
 • براي حل كداميك از مشكلات‌شان راهكار ارائه مي‌دهيد ؟
 • چه ارزشي را به مخاطبين و مشتريان خود پيشنهاد مي‌دهيد ؟
نظرات کاربران

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت‌نام کنید.