تکنیک های مهم برای یادگیری سریع

هرچه میزان یادگیری و به خاطر سپردن مطالب برای ما سریعتر اتفاق بیفتد، مسلما حجم مطالبی که مطالعه می کنید بیشتر می شود. البته تنها افزایش حجم مطالب در اینجا مد نظر نیست، بلکه همراه با افزایش حجم مطالب خواندن باید پر سود و هدفمند باشد

دنیایی که در حال زندگی در آن هستیم روز با روز در حال پیشرفت و توسعه می باشد. البته اگر شما همگام و همسو با این پیشرفت و توسعه باشید، نه تنها مشکلی پیش نمی آید بلکه بر روند پیشرفت شما نیز تاثیر مثبت خواهد گذاشت. شما باید با دانستن تکنیک ها و روش های مهم در یادگیری خود را با این پیشرفت تطبیق دهید واگرنه از آن دور خواهید شد و نمی توانید همزمان با ابن پیشرفت شما نیز به سرعت مسیری رو به رشد داشته باشید. برای دانستن تکنیک های مهم و سریع یادگیری در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

۱-تندخوانی

اگر با تکنیک های تندخوانی آشنا باشید، متوجه می شوید که چقدر در یادگیری شما تاثیر گذار خواهد بود‌. بسیاری از افراد موفق روزانه تا حد امکان مطالعه می کنند و این مطالعه آن ها بیشتر بر پایه تند خوانی می باشد. در واقع یک فردی عادی در هر دقیقه چیزی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ کلمه می تواند بخواند، اما یک فرد حرفه ای آشنا با تکنیک های تندخوانی چیزی حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کلمه در دقیقه را می تواند بخواند. تندخوانی نیاز به تمرید زیادی دارد وای زمانیکه تین مهارت در ذهن شما تثبیت گردد به راحتی می توانید مطالعه سریع و درعین حال سودمندی داشته باشید. در تندخوانی باید کلمات تکراری را حذف کنید، توانایی نگاه کلی به مطلب را کسب کنید و مهارت های خواندن مطلب به صورت گروهی را داشته باشید.

دانستن نکات چگونگی تندخوانی تاثیر زیادی بر یادگیری شما خواهدگذاشت

۲-کنترل محیط یادگیری

برای همه ما بیش آمده است که مدتی را صرف مطالعه کنیم. ولی گاها چیزی را متوجه نشوید و به اصطلاح ذهنمان قفل می کند‌. در واقع  بدن ما به گونه ای ساخته شده است که برای خواب، غذا و حتی یادگیری ذهنی قوانین بیولوژیکی خاص خود را دارد و مسلما برای یادگیری به محیطی پر از آرامش نیاز است و در یک محیط پر تنش و پر از سر و صدا شما موفق به یادگیری و کسب مطالب جدید نخواهید شد. بهتر است حداقل هنگام یادگیری مطالب جدید از یک محیط با آرامش بیشتر استفاده کنید، زیرا محیط های بی نظم، پر استرس و پر فشار و نا امن قدرت یادگیری و درک مطلب را به شدت کاهش می دهد.

انتخاب یک محیط امن و بدون استرس باعث افزایش یادگیری می شود

۳-یادداشت برداری

محققان اثبات کرده اند که هنگام مطالعه با یادداشت برداری توسط دست یادگیری و درک مطلب خود را می توانید افزایش دهید، زیرا هنگام نوشتن با دست سرعت کمتر از تایپ کردن است و باعث می شود مجددا نوشته ها در ذهن شما تثبیت گردند. این در حالی است که در تایپ کردن بیشتر تمرکز حواس بر روی کلمات هنگام تایپ می باشد. شما می توانید از نرم افزارهای یادداشت برداری همچون اورنت (EverNote) برای یادداشت برداری استفاده کنید. این نرم افزار قابلیت اسکن یادداشت های دستی را دارد.

یادداشت برداری دستی باعث افزایش یادگیری فرد می گردد

۴-ترکیب کردن راه های یادگیری

سبک یادگیری افراد در قالب VARK یعنی در قالب چهار عمل دیداری، شنیداری، خواندن/نوشتن و لامسه می باشد و شما با استفاده از این چهار توانایی قادر به یادگیری خواهید بود. اگر فرد دیداری هستید، یعنی با دیدن آموزش ها و نکات و نوشته ها قادر به یادگیری بیشتر هستید. اگر فردی شنیداری می باشید، از طریق گوش دادن به ویس ها و پادکست ها و توضیحات صوتی فردی دیگر یادگیری شما افزایش پیدا خواهد کرد. اگر دارای توانایی خواندن/نوشتن هنگام مطالعه می باشید، یعنی شما با خواندن مطلب و حین آن یادداشت برداری به اوج یادگیری در مطالعه خود خواهید رسید و دسته آخر افرادی هستند که با حس لامسه خود قادر به افزایش یادگیری می باشند، یعنی با تست فیزیکی و لمس موارد شروع به یادگیری بیشتر و سریع تر مطالب می کنند. بنابراین اگر روش یادگیری خود را به خوبی بشناسید، می توانید مطالعه خود را هدفمند کنید و آن را سرعت ببخشید. اگر طرفدار سرعت بیشتر در مطالعه هستید می توانید هریک از توانایی های بالا را با یکدیگر ترکیب کنید‌‌.

ترکیب کردن راه های یادگیری از طریق مهارت های دیداری شنیداری و خواندن نوشتن باعث یادگیری بیشتر دروس می گردد

۵-ایجاد ارتباط ذهنی

با ایجاد ارتباط بین مواردی که قبلا می دانستید و در ذهن شما تثبیت شده است و مواردی که به تازگی آن ها را فرا گرفته اید، می تواند باعث افزایش یادگیری شما گردد. شما می توانید با رسم شکل های مختلف یا کد گذاری برای بخاطر سپردن اسامی و یا موارد دیگر و یا همچنین استفاده از کلمات مخفف و شعر گفتن برای یک مطلب پیچیده، سختی آن را بشکنید و با روشی آسان تر در اختیار ذهن خود در جهت یادگیری بیشتر قرار دهید.

با ایجاد ارتباط ذهنی بین مطالبی که قبلا خوانده اید و مطالب جدید، باعث افزایش سطح یادگیری در خود شوید

۶-تمرین دادن به مغز

مغز هم مانند عضلات بدن می باشد. هرچه به آن تمرین بیشتری بدهید ورزیده تر می شود و توانایی بیشتری برای یادگیری به خصوص هنگام مطالعه خواهند داشت‌. شما می توانید برای افزایش یادگیری ذهنی خود از چالش های جدید استفاده کنید و یا به سراغ وبسایت هایی همچون Lumosity و یا Brain HQ برای افزایش سرعت دقت و بالا بردن میزان حافظه خود به کار ببرید.

مغز هم مانند بدن می باشد هر چه تمرین بیشتری به آن دهیم آن را آماده تر می کنیم

۷-داشتن تجربه عملی

محققان ثابت کرده اند که داشتن تجربیات عملی در افزایش روند یادگیری تاثیر بالقوه ای خواهد گذاشت. به عنوان مثال شما اگر روزها در مورد بورس مطالعه کنید ولی تنها یکبار شروع به خرید سهم کنید و عملی در جریان آن قرار بگیرید، کاملا با مطالب آشنا می شوید و هنگام مطالعه مجدد آن به خوبی آن ها، در ذهن شما قرار خواهند گرفت. برای یادگیری زبان نیز همه می دانیم در محل کشور مربوط به آن زبان اگر قرار بگیریم مسلما آن را بهتر آموزش خواهیم دید.

داشتن تجربه عملی ضمن مطالعات باعث افزایش یادگیری شما می گردد

نظرات کاربران

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت‌نام کنید.