درباره اردوی نوروزی

مقدمه

از سال ۱۳۷۶ که اولین اردوی نوروزی، با هفت یا هشت نفر در منزل مادرم برگزار شد! و سال های بعد برگزاری انواع اردوی شبانه روزی در مسجد محل اردوگاه کردان و انواع و اقسام مدارس و... از سال ۱۳۷۹ که اردو را برای اولین بار در دانشگاه تهران به اشکال مختلف برگزار کرده ایم و ادامه داده ایم به نتایج زیر رسیده‌ایم:

۱) برنامه ی شخصی

هر دانش آموز باید برنامه ی خودش را داشته باشد و کار خودش را انجام دهد و نمی توان یک برنامه ی ثابت را به همه ی افراد ارایه کرد و توقع موفقیت داشت. (تفاوت فاحش اردوی نوروزی ما با سایر اردو‌ها)

۲) تاثیر محیط

اردو باید در محیط جدیدی به جز مدرسه و اردوگاه باشد که خود محیط ایجاد انگیزه کند و در طول مدت اردو دانش آموزان برای آمدن به اردو لحظه شماری کنند نه این که با اصرار اولیاء و دعوای مسؤلین در محل اردو حاضرشوند.

۳) حضور افراد موفق

حضور افراد موفق و رتبه های برتر کنکور و بررسی علل موفقیت و نحوه ی مطالعه ی آنها، جلوی بی انگیزگی های حضور در اردو را بگیرد یا به حداقل برساند و روش مطالعه و از همه مهم تر تست زدن را اصلاح کند.

۴) برنامه‌ها ی انگیزشی

برنامه های انگیزشی در قالب سخنرانی، نمایش فیلم، حضوربهترین ها برای این که راندمان مطالعه را بالا ببرد و نه برنامه ی خواب عصر اجباری و ورزش همگانی و منوی میان وعده و ... که نه تنها کمکی به افزایش راندمان تحصیلی نمی کند بلکه باعث خستگی یا اتلاف انرژی قابل پیش بینی هم می شود.

۵) بدون حضور دبیران

عدم حضور دبیران و عدم برگزاری کلاس! چون اردو یعنی فرد به تنهایی درس هایش را بخواند و جمع کند، مثل بستن بغچه قبل از سفر در زمان های قدیم، پس باید هر درس را بغچه بغچه بست و کنار گذاشت نه این که دبیر بیاید و دوباره درس بدهد و قوز بالای قوز بشود. پس اگر به اشکال برخوردیم چه کنیم؟! با کمک افراد با رتبه های برتر که هر کدام مسئول یک یا چند درس هستند، بلافاصله اشکال خود را بر طرف می کنیم و به روند جمع بندی ادامه می دهیم. و با یادگیری از هم سالان که موفق بوده اند و در سال های اخیر کنکور داده اند. (البته یازدهمی ها شاید نیاز به دبیر و تدریس داشته باشند.)

چرا اردوی نوروزی؟

مگر در خانه نمی شود درس خواند؟ چرا در هیچ جای دنیا اردوی کریسمس یا عید پاک ندارند ولی در ایران هر روز یک سازی می زنند؟! دقیقا یکی از مشکلات نظام آموزشی ما همین است که با حفظ سنت ها (تعطیلات نوروز و ۱۳ بدر و تعطیلات مختلف) ساختار غربی را هم گرفته‌ایم و شده است آن چه که شده است!! یعنی در همه جای دنیا، تابستان تعطیل است، از مهر ترم اول شروع می‌شود سپس امتحانات و کریسمس و تعطیلات و پس از آن ترم دوم شروع می شود و امتحانات و تعطیلات تابستان!! ولی در ایران در وسط ترم دوم که تازه فرد موتورش روشن شده است، با تعطیلات حداقل ۱۳ روزه ی نوروز مواجه می‌شویم و هر چه رشته شده است پنبه می‌شود، برای همین از دیرباز برای این تعطیلات فکری می‌کردند که قدیمی ترینش می‌شود پیک شادی!! پس باید برای این تعطیلات به ظاهر ۲ هفته ای و در اصل ۴ هفته‌ای عید کاری کرد ...

بخشی از قوانین اردوی نوروزی ۱۳۹۸ و آخرین توصیه ها

 • نظم و سکوت را رعایت کنید و با دوستان خود زیاد صحبت نکنید.
 • با مسؤول خود همکاری لازم را به عمل آورید. (تحویل کارت ، حضور به موقع در محل مطالعه، عدم استفاده از موبایل و ... رعایت شؤونات دانش آموزی ، طرز نشستن و...)
 • یک بالش کوچک، پتوی مسافرتی، دمپایی و وسایل شخصی می توانید همراه خود داشته باشید.
 • در صورتی که پذیرایی نهار و میان وعده به عهده خودتان است لطفاً موارد زیر را رعایت کنید:
  • به جای آوردن : چیپس، پفک، لواشک و آلوچه که به جز ضرر خاصیت دیگری ندارند ،تنقلات سالم مثل پسته،گردو، بادام، میوه های خشک و ... استفاده کنید و حتماً از میوه های فصل استفاده کنید. به جای سفارش فست فود ها ( انواع ساندویچ و پیتزا و... ) از منزل غذای سالم و ساده به همراه بیاورید.
  • با توجه به خواب آور بودن ماست و دوغ حتی الامکان از این مواد غذایی استفاده نکنید و به جای آن با خود سالاد بیاورید.
  • چای و آب جوش در محل های مشخص همیشه در اختیار شما است، لیوان شخصی از منزل به همراه داشته باشید، درصورت تمایل به مصرف نسکافه و .... می توانید با خود به همراه بیاورید و میل بفرمائید.
  • از آوردن غذای زیاد و میان وعده ی متعدد و خوراکی زیاد پرهیز کنید و با دوستان خود وقت طلایی را صرف خوردن و گپ زدن نکنید.
 • روز ۱۳ فروردین به دامان طبیعت بروید و استراحت کنید و از ۱۴ فروردین، طبق برنامه‌ی اردو کار جمع بندی دروس را به اتمام برسانید.