فاطمه دهقانپور
۱۴۰۱/۰۷/۲۰

رمز موفقیت در تحصیل برای دانش آموزان و دانشجویان چیست؟ ( قسمت اول )

دانش آموزان و دانشجویان موفق به خوبی می‌دانند که برنامه خود را چگونه تنظیم کنند که علاوه بر مطالعه مفید و منظم از تمام موارد مطالعه نیز بهره ببرند و آن را به خوبی در ذهن خود ثبت کنند. آن‌ها می‌دانند چگونه زمان خود را مدیریت کنند. زمان درس خواندن کاملا تمرکز کنند و هر زمان که نیاز داشتند استراحت کنند‌. آن ها به خوبی واقف‌اند که استراحت کردن باعث رشد بیشتر یادگیری ذهنی آن ها می‌گردد. ما در سه مقاله به نکات مهمی که دانش آموزان موفق برای درس خواندن خود رعایت می‌کنند خواهیم پرداخت.

بخش اول: پرورش ویژگی‌های یک دانش آموز یا دانشجوی موفق

تبدیل مطالعه به یکی از اولویت‌های خود

یک دانش آموز موفق به خوبی می‌داند که برای ادامه موفقیت خود باید مطالعه را به یکی از اولویت‌های زندگی خود تبدیل کند. البته این به آن معنا نیست که به‌طور کل سایر تفریحات و موضوعات شخصی و خانوادگی خود را تحت تاثیر بگذارد و به آن‌ها توجهی نداشته‌باشد. خیر! چنین برنامه‌ای با اشکالات فراوانی همراه می‌باشد. همین‌که بدانید مطالعه نیز هم‌ردیف اولویت‌های اصلی زندگی شماست کفایت می‌کند و زمانی را که برای آن اختصاص داده‌اید را نباید به انجام کارهای دیگر سپری کنید. مثلا اگر شما امتحان سخت و مهمی را پیش رو دارید بهتر است به مهمانی پیش پا افتاده‌ای که حضور شما در آن‌جا چندان الزامی نیست نروید و بعد از امتحان به خودتان استراحت بدهید تا مجدد ذهن شما پذیرای ادامه مطالعات شما شود. یا اگر در درس یا موضوعی از برنامه عقب مانده‌اید، بهتر است تماشای تلویزیون را به وقتی بهتر موکول کنید. به این نکته توجه کنید که اولویت‌بندی به معنای حذف سایر اولویت‌های زندگی شخصی شما نمی‌باشد.

مطالعه باید جزو اولویت‌های اصلی زندگی شما باشد.

مدیریت زمان

یاد بگیرید مدیریت زمان را در خود پرورش دهید. اینکه چگونه و در چه ساعتی باید در جای مشخصی حضور پیدا کنید، یکی از نکات موفقیت یک فرد موفق می‌باشد. همیشه سعی کنید اگر قرار است در ساعت‌های خاصی جایی باشید زودتر از آن تایم در محل حضور پیدا کنید. این کار علاوه‌ بر اینکه در نظر دیگران بهتر جلوه می‌دهد، باعث می‌شود خود شما درک بهتری از نظم پیدا کنید، که همین امر موجب افزایش آرامش درونی شما خواهد شد.  به‌خاطر داشته‌باشید وقت‌شناس بودن به معنای متعهد بودن می‌باشد. اگر شما کاملا وقت‌شناس باشید یعنی می‌توانید در مابقی کارهای خود نیز موفق باشید و به تعهد خود پایبند بمانید.

صادقانه کار کنید

صادقانه درس بخوانید و صادقانه امتحان دهید. این بدان معنی است که در کار خود کپی و تقلب نکنید، زیرا با تقلب به هیچ جا نمی‌رسید. ممکن است در چند دفعه اول با تقلب کردن به نمرات بالایی هم برسید، حتی اگر کسی متوجه تقلب های شما نگردد، شما ذهن خود را با تقلب پر می‌کنید و این باعث می‌شود ظرفیت‌های بالقوه ذهن شما مشخص نگردد و تنها با تقلب به خواسته کوتاه‌مدت خود برسید. بهتر است با همان دانش خود در امتحان شرکت کنید و نمره پایینی بگیرید تااینکه به تقلب عادت کنید و همیشه در طول زندگی خود سعی کنید با تقلب راه را پیش ببرید.

متمرکز بودن

یک دانش آموز موفق زمانی را که به مطالعه اختصاص داده‌است، واقعا مطالعه می‌کند و به بازیگوشی و کارهای جانبی دیگر نمی‌پردازد. اگر واقعا احساس خستگی می‌کنید ولی استراحت طبق برنامه شما نیست می‌توانید تایم استراحت و درس خواندن خود را جابجا کنید، زیرا این تغییر در برنامه بهتر از تلف کردن وقت به‌جای مطالعه با کارهای بیهوده می‌باشد. سعی کنید به مطالعه و درس خواندن خود متعهد باشید و آن را با انجام کارهای دیگر جایگزین نکنید. محققان دریافته‌اند که بیشتر افراد نمی‌توانند بیشتر از ۶۰ الی ۹۰ دقیقه روی کار خود تمرکز کنند و یک استراحت ده الی پانزده دقیقه‌ای بین مطالعه ذهن شما را آماده‌تر می کند.

تمرکز کلید موفقیت است.

خودتان را با هیچکس مقایسه نکنید

یک دانش‌آموز موفق می‌داند که او در شرایط خودش موفق است و مسلما به‌جای هیچکس دیگر نمی‌تواند قرار بگیرد و چه‌بسا در شرایط فرد دیگر به این میزان از موفقیت دست پیدا نکند. حس رقابت برای درس خواندن خوب است، اما تا جایی که فقط رقابت باشد. اگر بیشتر تحت‌تاثیر این موضوع قرار بگیرید، فکر و ذهن خود را مسموم می‌کنید و دیگر ذهن آماده پذیرش مطالب جدید و یادگیری سریع نخواهدبود. لذا سعی کنید خودتان را با هیچکس مقایسه نکنید و به ادامه موفقیت‌های خود بپردازید.

کارکردن روی پیشرفت تدریجی

یک دانش آموز موفق می‌داند که پیشرفت تدریجی خیلی سرانجام بهتری دارد تا به یک‌باره چیزی را انجام دادن. مثلا اگر هدف شما رسیدن به نمره ۲۰ می‌باشد و الان در سطح نمره ۱۵ قرار دارید نمی‌توانید به یک‌باره خود را بالا بکشید. پله پله طی کردن، شما را به هدف نزدیک و نزدیک‌تر می‌کند، زیرا در حالت اول شاید هم به موفقیت دست پیدا کنید، اما زود شما را خسته و ناامید می‌کند و از ادامه و پیگیری آن خسته و زده خواهیدشد.

دوره‌های پیشنهادی