فاطمه دهقانپور
۱۴۰۱/۰۸/۲۹

رمز موفقیت تحصیل برای دانش آموزان و دانشجویان چیست؟(قسمت دوم)

همانطور که در قسمت اول این مقاله گفته شد، دانش آموزان و دانشجویان موفق به خوبی آگاه هستند که برنامه خود را چگونه تنظیم کنند که علاوه بر مطالعه مفید و منظم از تمام موارد مطالعه نیز بهره ببرند و آن را به خوبی در ذهن خود ثبت کنند. آن‌ها می‌دانند چگونه زمان خود را هوشمندانه مدیریت کنند. زمان درس خواندن کاملا تمرکز کنند و هر زمان که نیاز داشتند استراحت کنند‌. آن‌ها به خوبی واقف‌اند که استراحت کردن حین مطالعه باعث رشد بیشتر یادگیری ذهنی آن‌ها می‌گردد. در این قسمت نیز به ادامه روش‌های موثر در موفقیت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان خواهیم پرداخت.

موفقیت در کلاس درس

دقت کنید

به خاطر داشته باشید، اگر در کلاس درس شرکت می‌کنید با افزایش میزان دقت و توجه خود به دروس و مطالبی که در آن بیان خواهدشد، باعث افزایش یادگیری و در نتیجه موفقیت در دروس خود خواهیدشد. بهتر است اگر حین آموزش درس توسط استاد مطلبی را متوجه نشدید، همان زمان بپرسید و رفع اشکال کنید، چون اگر این قضیه ادامه پیدا کند حجم مطالب ناشناخته برای شما بیشتر می‌شود و شما ناخودآگاه متوجه مابقی مطلب نخواهید شد. با توجه به نوع یادگیری شما که دیداری یا شنیداری هستید به درس گوش فرا دهید. ممکن است برخی با گوش دادن بهتر یاد بگیرند و برخی با نگاه کردن به استاد و نحوه تدریس ایشان، پس خود را با دیگران مقایسه نکنید. بنابراین افزایش دقت در کلاس باعث افزایش یادگیری و در نتیجه موفقیت بیشتر شما می‌گردد.

یادداشت برداری

دقت کنید که حتما هنگام مطالعه، یادداشت برداری کنید. یادداشت برداری علاوه بر تثبیت مطالب در ذهن شما باعث می‌شود نکات مهم درس را در جایی داشته باشید و برای مرور و یا مطالعه بعدی به راحتی سراغ نکات نوشته شده خود بروید. از طرف دیگر نوشتن با دست باعث افزایش دقت شما و هیجان برای یادگیری باقی مطالب می‌شود و از یکنواختی و کسالت بودن کلاس درس برای شما می‌کاهد. شما می‌توانید بعدا نوشته و نکات خود را بازنویسی کنید و یا از برخی ابزارهای مخصوص یادداشت برداری مانند سیمپل نت استفاده کنید.

سوال بپرسید

بخاطر داشته باشید پرسیدن سوال موجب ضعف شما نیست، شما نباید به خاطر ندانستن مطلبی و خجالت از پرسش سوال از استاد خود از فهم سایر مطالب باز بمانید و نتوانید مطلب را به خوبی درک کنید. شما می‌توانید تمام نکاتی را که متوجه نشده را در جایی یادداشت کنید و در پایان تدریس از استاد خود همه آن موارد را بپرسید و رفع اشکال کنید. به خاطر داشته باشید، استاد یا معلم به همین دلیل در کلاس حضور دارد و باید اشکالات شما را مرتفع سازد.

مشارکت در کلاس

همانطور که گفته شد، هر گاه سوال یا اشکالی در طول تدریس استاد یا معلم خود داشتید می‌توانید بپرسید و رفع اشکال کنید ولی علاوه بر آن بهتر است به تمام سوالات معلم خود نیز پاسخ دهید و در کلاس درس مشارکت کنید. این مشارکت در درس باعث افزایش تمرکز و دقت شما روی درس می شود و در نتیجه میزان یادگیری شما را افزایش خواهد داد.

دوری از عوامل حواس پرتی در کلاس

اگر می‌‌خواهید به موفقیت برسید، باید تمام حواس خود را معطوف به آموزش در کلاس کنید و از نشستن در کنار دانش آموزان پر حرف و کسانی که در طول تدریس با مزاحمت باعث عدم درک مطلب برای بقیه می‌شوند خودداری کنید. تلفن همراه، مجله و هر چیز دیگری را که ممکن است باعث شود حتی لحظه ای توجه شما از درس دور شود را از دسترس خارج کنید و اجازه ندهید این موارد حواس پرت کن باعث عقب ماندن شما در یادگیری دروس شوند.

داشتن روابط مثبت با معلم یا استاد

هرچه میزان روابط و احترام بین شما و استاد بیشتر باشد، زمانی که نیاز به کمک بیشتری در درس مربوطه داشته باشید، مسلما استاد تمایل بیشتری برای کمک با شما از خود بروز خواهدداد. بنابراین دقت کنید که احترام و توجه به استاد به معنای چاپلوسی یا تملق برای ایشان نیست. همین که در کلاس درس به موقع حضور پیدا کنید و باعث بر هم زدن نظم کلاس نگردید، یعنی به کلاس و استاد خود احترام گذاشته‌اید.

نزدیک به استاد یا معلم بنشینید

اگر در کلاس درسی هستید که این امکان را دارد که محل نشستن خود را انتخاب کنید، بهتر است در ردیف های جلویی بنشینید؛ زیرا این کار باعث نزدیکی بیشتر شما به استاد و ایجاد ارتباط بهتر چشمی و کلامی با وی می‌گردد و توجه شما به تدریس بیشتر می‌شود و درنتیجه باعث افزایش یادگیری و تمرکز و موفقیت شما می‌گردد. از اینکه دیگران در مورد شما چه فکر می‌کنند، نهراسید و تنها به موفقیت و پیشرفت خود در طول مطالعه فکر کنید.

در کلاس مشارکت کنید تا بهتر یاد بگیرید

دانش آموزان و دانشجویان برای افزایش موفقیت خود در طول تحصیل و یا مطالعه یک درس، باید نکات مختلفی را در نظر بگیرند. بخصوص اگر این یادگیری در کلاس درس و به صورت حضوری باشد، اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند، زیرا آموزش حضوری نسبت به غیر حضوری تاثیر بیشتری در یادگیری مطلب دارد و شما می‌توانید با رعایت نکات ساده‌ای همچون عدم توجه به حواس پرت کن‌ها در طول تدریس مثل تلفن همراه با توجه کافی و مناسب به استاد در حین تدریس باعث افزایش تمرکز و یادگیری شما در طول مطالعه و در نتیجه موفقیت بیشتر شما می‌گردد. در این مقاله به بررسی نکاتی که باید حین حضور در کلاس حضوری رعایت گردد تا به موفقیت آن دست پیدا کنید، پرداخته شد.

دوره‌های پیشنهادی