فاطمه دهقانپور
۱۴۰۱/۱۰/۱۲

جمع‌بندی ویژه دی ماه؛ جمع‌بندی به روش املت قارچ

جمع‌بندی به روش املت قارچ یعنی چه؟

در دی ماه به روش املت قارچ نیم‌سال اول دوازدهم را جمع‌بندی می‌کنیم. این جمع‌بندی به شیوه‌ای است که شما در یک بازه‌ی یک ماهه دی ماه، دروس اختصاصی را به شکل تستی و تشریحی می‌خوانید و این سرفصل‌ها را کنار میگذارید تا دوران مرور بعدی.

برای جمع‌بندی ابتدا باید مقدمات آن را تکمیل کنید که شامل تکمیل روندنما، تکمیل فرم پیش‌ جمع‌بندی و آماده کردن چاله و مناره دروس دوازدهم است.

تکمیل روندنما

برای هر درس باید جدول کلی مباحث را داشته باشید که به آن روندنما می‌‌گوییم.

مناره‌ (کارهایی که باید انجام شود) در نیم‌سال اول

اقدامات مربوط به خواندن و تسلط بر دروس شامل خواندن کتاب درسی، جزوه‌ی معلم، خلاصه نویسی،منبع تستی و تشریحی، تعداد تست جمع بندی و زمان آن، تعداد سوالات تشریحی جهت تسلط بر درس و گرفتن 20 در امتحان ترم اول را یادداشت می‌کنید.

سپس زمان مربوط به آن را تخمین می‌زنید. اگر لازم است فیلم آموزشی ببینید یا کلاس خصوصی یا رفع اشکال داشته باشید، زمان آن را نیز تخمین بزنید و جزو اقدامات لازم قرار دهید.

نکته: اگر تا الان خلاصه نویسی نکرده‌اید، نیاز نیست در دوران جمع بندی خلاصه نویسی کنید. اگر دروس را خلاصه کرده‌اید، در جمع بندی خلاصه‌های‌تان را تکمیل کنید.

چاله‌(زمان مطالعه) در نیم‌سال اول

در دی ماه باید تمام تلاش خود را به کار ببندید و به ساعت مطالعه زیاد عادت کنید. پیشنهاد می‌کنم ساعت مطالعه‌تان را هرجوری شده به 12 ساعت برسانید. دی ماه زمانی است که باید عادت درس خواندن با ساعت مطالعه بالا را در خودتان ایجاد کنید.

عدد ساعت مطالعه برای دانش‌‌آموزان فارغ التحصیل به 14 ساعت هم می‌تواند برسد.

با ثبت نام در دوره‌ی املت قارچ، به هر دانش‌آموز یک برنامه ساعتی شخصی سازی شده برای دی ماه داده می‌شود.

اولویت بندی مطالعه در جمع‌بندی املت قارچ

اولویت‌های دی ماه به ترتیب (برای دانش‌آموزانی که امتحانات تشریحی دارند):

اول. تشریحی دوازدهم

دوم. جمع بندی تستی نیم‌سال اول دوازدهم

سوم. دهم و جمع‌بندی دروس

یک اصل مهم در جمع‌بندی

فراموش نکنید که یک ده آباد بهتر از صد شهر خراب است. یعنی اگر یک فصل را کامل و درست جمع‌بندی کنید و اصطلاحا ببندید، بهتر از ناقص خواندن 10 فصل مختلف است. پس هر فصل را کامل بخوانید و تست‌های آن را بزنید و کنار بگذارید تا دوران مرور.

انواع تست از نظر زمان

تست آبپز

 تست آموزشی و بدون زمان که قبلا در طول ترم برای یادگیری زدیم.

تست نیمرو

 تست‌هایی که در زمان و بعد از مطالعه مفهومی و تشریحی می‌زنیم. و مربوط به هر فصل یک درس است.

تست املت

در یک درس خاص، مثلا ریاضی از هر فصل 10 تست می‌زنیم.

(10 تست تابع + 10 تست مثلثات + 10 تست حد = املت ریاضی)

تست املت قارچ

یعنی املت دروس مختلف را پشت سرهم و به شکل پیش‌آزمون از ساعت 8 صبح تا 11 صبح، در شرایط آزمونی بزنیم. بعد از آزمون درصد بگیریم و تحلیل کنیم.

(املت ریاضی + املت  زیست + املت فیزیک + املت شیمی = املت قارچ)

ساعت‌های مطالعه، تعداد تست، ساعت خواب و فاجعه را به شکل دقیق و به صورت روزانه وارد پلنر یا دفتر برنامه‌ریزی کنید. تا بتوانید روند مطالعاتی در این ایام را به دقت زیر نظر داشته‌باشید.

انواع تست از نظر زمان به این شکل است.

نحوه پاسخ به آزمون‌های نیمرو و املت‌

بهتر است بعد از تمام کردن هر فصل نیمروهای آن را پاسخ دهید. سپس با توجه به تست‌های غلط و نزده‌تان نقاط ضعف‌تان در فصل را پیدا کنید و با مراجعه به درس‌نامه یا جزوه، آن‌ها را رفع کنید.

بعد از تمام شدن همه‌ی فصل‌ها شما باید به سراغ آزمون‌های املتیی برویید. آزمون امتی یعنی ترکیب همه‌ی فصل‌ها در قالب آزمون و با تعداد سوالات کنکور، در زمان پاسخ گویی استاندارد.

بهتر است برای هر فصل بین 2 تا 3 آزمون نیمرو بزنید. برای هر درس بین 4 تا 5 آزمون املت. املت‌ها را در بازه‌ یک ماهه امتحانات پخش کنید. لازم نیست همه‌ی آن‌ها را پشت سر هم و در چند روز بزنید.

املت‌ها جنبه‌ی مروری دارند. و از نوع جمع‌بندی تست به کتاب هستند. یعنی شما به‌جای خواندن چندباره کتاب یا درس‌نامه، ابتدا یک آزمون املتی می‌زنید و در مواردی که مشکل دارید، به کتاب یا جزوه مراجعه کرده و رفع اشکال می‌کنید.

در دوران جمعبندی آزمون بزنید

حتما به این نکات توجه کنید

  • این برنامه پیشنهادی، مربوط به یکی از مهم‌ترین ایام سال، یعنی دوران امتحانات ترم اول شما است.
  • لطفا بدون فکر کردن به گذشته و آینده آن را اجرا کنید.
  • پیشنهاد می‌کنیم برنامه‌تان را چاپ کرده و به دیوار بزنید.
  • دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم نیازی به جمع‌بندی املت قارچ ندارند.
  • در این دوران مباحث مربوط به نیم‌سال اول دوازدهم را کاملا جمع‌بندی کرده و تست‌های نیمرو و املت‌های آن را به درستی و کامل تحلیل کنید.
  •  شما باید در انتهای دی ماه حداکثر آمادگی را داشته باشید و خیال‌تان بابت ترم اول راحت شود که برای ادامه‌ی کار حس بهتری داشته‌باشید.
  • در این دوران علاوه بر مطالعه‌ی تشریحی متن کتاب، جزوه‌ی دبیران و سوالات آزمون‌های تستی در طول سال (آزمون‌های آزمایشی قبلی و آزمون‌های تابستان) را حتما مرور کنید.

 

در صورتی که وقت اضافه داشتید، این دو کار را حتما انجام دهید:

  • اول؛ املت از آزمون‌های قبلی بزنید. (فوت کوزه‌گری)
  • دوم؛ دروس پایه دهم از همان امتحان را مطالعه کنید و یا تستش را بزنید.
  • شما در جلسه آزمون باید علم‌تان را به کاغذ منتقل کنید. پس حتما تا قبل از آزمون به همه مباحث تسلط پیدا کنید.

 

 

 

 

دوره‌های پیشنهادی