فاطمه دهقانپور
۱۴۰۱/۱۰/۱۷

همه‌ چیز درباره‌ی کنکور دی ماه و کنکورهای متعدد در سال

 

نباید برای همه‌ی کنکورهایی که برگزار می‌شود هدف‌گذاری کنید.

باتوجه به شناخت از خودتان، زمانی که مطالعه را شروع کردید، بازدهی مطالعه و ... یک یا دو کنکور را برای شرکت در آن‌ها انتخاب کنید و در آزمون‌های دیگر فقط برای شناخت نوع سوالات و آشنایی با جو آزمون شرکت کنید.

به دلایل زیر شرکت در کنکور دی ماه به دانش‌آموزان سال دوازدهم توصیه نمی‌شود:

  • هنوز منابع مطالعاتی تکمیل نشده
  • وضعیت ترمیم مشخص نشده
  • هم‌ترازی ابهام دارد

 هر دو کنکور باید هم‌تراز شوند. بررسی جمعیت شرکت کننده و تفاوت سطح گروه‌های شرکت کننده باید بررسی شوند و اشکالات آن‌ها دربیاید.

حذف عمومی‌ها

با حذف عمومی‌ها سهم دانش‌آموزانی که اختصاصی قوی دارند بازهم در کنکور به همین اندازه نخواهد بود. البته دروس عمومی ارزش خودشان را همچنان در امتحانات تشریحی نهایی دارند و همراه با درصد قطعی معدل، در نمره کل تاثیر خواهند داشت.

کنکور دی ماه به چه کسانی توصیه می‌شود؟

از نظر زمانی کنکور دی ماه فرصت کمی برای داوطلب دارد. بنابراین دانش‌آموزان فارغ التحصیل قوی با رتبه‌های بین3000  تا 8000 رشته‌های ریاضی ، تجربی وانسانی که معدل نهایی بالای 19 دارند، می‌توانند با کمک و مشورت مشاور برای کنکور دی ماه هدف‌گذاری وبرنامه‌ریزی کنند.

اما اگر معدل نهایی پایین باشد، به دلیل تاثیر 40 درصدی قطعی معدل در نتیجه کنکور، باید در دی ماه امتحانات ترمیم معدل را بدهند و برای کنکور تیر ماه خودشان را آماده کنند.

اما پیشنهاد ما این است که با هر سطحی که هستید، حتما در کنکور دی ماه به عنوان آزمون آزمایشی شرکت کنید.

چندبار پذیرش دانشگاه در سال داریم؟

آیا با برگزاری چندباره‌ی کنکور، ما چندبار پذیرش در سال داریم؟

خیر کنکور هر  چندبار هم که برگزار شود، در هرسال فقط یک بار انتخاب رشته در مرداد ماه و یک بار پذیرش در دانشگاه انجام می‌شود.

کدام رتبه و تراز برای کنکور محاسبه می‌شود؟

شما به هر تعداد که در یک سال در کنکور شرکت کنید، تمام نمره‌های شما محاسبه می‌شود. سپس  تاثیر معدل نهایی شما لحاظ می‌شود و بعد از آن بالاترین نمره برای شما در نظر گرفته می‌شود.

چه زمانی تاثیر معدل وارد می‌شود؟

در خرداد ماه که امتحانات نهایی برگزار می‌شود، معدل شما تراز شده و با نمره‌ی تراز شده‌ی کنکور شما جمع می‌شود و نمره‌ی کل شما را می‌سازد.

بهترین زمان برای ترمیم کدام است؟

قطعا بهترین زمان برای ترمیم معدل دی ماه است. زیرا جمعیت شرکت کننده در دی ماه کمتر است و فشار امتحانات نهایی را کم می‌کند. در خرداد ماه معمولا به دلیل جمعیت بالای شرکت کننده سوالات سخت و چالشی‌تری مطرح می‌شود.

علاوه بر این شما در دی ماه استرس کم‌تری نسبت ببه خرداد ماه دارید و فشار روانی کم‌تری را متحمل هستید. در خرداد ماه به دلیل فشردگی برنامه‌ها و زمان خیلی کم باقی‌مانده تا کنکور، استرس شما زیاد و زمان‌تان کم است. بنابراین اصلا توصیه ترمیم در خرداد ماه را نمی‌کنیم.

اهمیت دروس اختصاصی

دروس اختصاصی اهمیت دو برابری دارند: یک‌ بار در معدل  و یک بار در رتبه کنکور.

بنابراین برای تسلط بر دروس تخصصی حتما باید برنامه‌ریزی کنید و آن‌ها را جدی بگیرید. دروس اختصصاصی را باید مفهومی و عمیق بخوانید.

اهمیت دروس عمومی

برای کسب امتیاز لازم در دروس عمومی، فقط یک بار فرصت دارید. یعنی امتحانات تشریحی نهایی. بنابراین نباید آن‌ها را انباشته کنید برای هفته‌های آخر. حتما برای پیشبرد آن‌ها برنامه‌ریزی کنید و با معلم مدرسه پیش بیایید.

کار تشریحی از کار تستی جداست و بهترین گزینه برای تشریحی خواندن دروس عمومی، معلم‌های آموزش پرورش و مدرسه هستند. معلم‌های تستی گزینه مناسبی برای تشریحی درس دادن نیستند.

زمان دقیق کنکور دی ماه

زمان برگزاری کنکور دی ماه 29 و 30 دی ماه است. که برای شرکت در آن لازم است در زمان باز شدن سایت، در سایت سنجش ثبت نام کنید.

زمان دقیق کنکور تیر ماه

زمان ثبت نام در کنکور تیر ماه 15 تا 21 فرودین است. شما باید در سایت سنجش ثبت نام کنید. و تاریخ برگزاری آن 14 و 15 تیر ماه همان سال است.

چند پیشنهاد مهم

  • هر کس با هر دیپلمی هر کنکوری می‌تواند بدهد.
  • معدل بالای 19.2 نیاز به ترمیم ندارد.
  • تاثیر معدل در کنکور جدید است؛ پس با افراد به روز مشورت کنید.
  • کنکور دی تجربه‌‌ای بسیار مفید برای غلبه‌ بر ترس از آزمون است.
  • اگر برای دی هدف‌گذاری کردید، حتما در دی ماه آزمون زیگوراتی بزنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

دوره‌های پیشنهادی